Przepisy dotyczące rozsypywania ludzkich prochów, przechowywania ich oraz przekazywania zwłok do celów dydaktycznych lub na wystawy mają znaleźć się w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Będzie nad nią pracował zespół, który zamierza powołać minister Ewa Kopacz.
Resort zdrowia skierował do konsultacji społecznych projekt zarządzenia powołującego zespół, w którego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministerstw i samorządów.
W projekcie założeń do ustawy ma zostać usankcjonowane prawnie rozsypywanie prochów w ogrodach pamięci utworzonych na cmentarzach oraz zatapianie prochów i zwłok w morzu. Zespół ma także rozważyć wprowadzenie możliwości przechowywania ludzkich prochów w domu, rozsypywania w polu, ogródku.
Nowe przepisy umożliwią powoływanie miejskich "koronerów" - osób zajmujących się potwierdzaniem zgonu w określonych sytuacjach oraz wstępnym określaniem, czy nastąpiły one w wyniku zdarzeń kryminalnych.
Ma powstać także regulacja rozszerzająca możliwość przekazywania zwłok do celów dydaktycznych. Uproszczone będą formalności związane z transportem ciał osób zmarłych poza Polską i obcokrajowców.
MZ podkreśla, że ze względów etycznych należy stanowczo zakazać ługowania zwłok (rozpuszczania ich za pomocą odpowiednich chemikaliów - PAP) lub przekazywania ich do celów rozrywkowych, m.in. na wystawy ludzkich ciał, gdzie poddane plastynacji są wykorzystywane jako eksponaty.
19 osób zostało stratowanych, zaś jedna śmiertelnie ugodzona ostrym narzędziem.
Każdego dnia weekendu do szpitala trafia ok. 20 osób z wypadku na hulajnodze czy rowerze.
Ponad 14 milionów dzieci pozostało całkowicie niezaszczepionych w 2024 roku.
Lekarze bez Granic obserwują bezprecedensowy wzrost poziomu niedożywienia.