Dobiegają końca 7. Warsztaty Muzyki Niezwykłej, które odbywają się w krakowskim klasztorze dominikanów. Uczestniczy w nich ponad 300 osób z całej Polski.
Tegoroczna edycja wydarzenia, która przebiega pod hasłem "Powstaje z ognia", to bogaty wybór sekcji tematycznych i urozmaicony program na każdy z siedmiu dni warsztatowych oraz znakomici prowadzący i niepowtarzalny klimat zabytkowego klasztoru dominikanów w samym centrum Krakowa.
- Śpiew liturgiczny to coś, co tworzy liturgię. To nie oprawa, coś, co ma zająć czas, kiedy ksiądz "robi swoje". Śpiew liturgiczny ma być związany z tym, co się dzieje przy ołtarzu. Bardzo cieszę się, że już po raz kolejny widzimy tak dużą odpowiedź w postaci liczby uczestników - podkreśla o. Wojciech Sznyk OP, koordynator warsztatów.
W programie wydarzenia znalazły się warsztaty wielogłosowe w trzech grupach zaawansowania oraz warsztaty tematyczne w sekcjach: podstawy dyrygowania, emisja głosu, śpiew gregoriański, śpiew bizantyjski, pieśni zespołu "Jerycho".
Oprócz tego odbywały się też spotkania otwarte, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani, także nieuczestniczący w warsztatach - codzienna Msza św. oraz propozycje wieczorne, w tym nabożeństwa, koncerty czy projekcja filmu. Eucharystie były również transmitowane na żywo przez internet. Zwieńczeniem całotygodniowej pracy jest otwarta dla wszystkich prezentacja jej efektów dziś o 14.30 w bazylice Świętej Trójcy.
Uczestnicy i prowadzący podkreślają, że warsztaty to wyjątkowy czas. - To "zastrzyk" zarówno muzyczny, bo człowiek dowiaduje się wielu nowości z dziedziny muzyki liturgicznej, jak i duchowy, gdyż atmosfera, która tutaj panuje, wiąże się z czymś więcej, niż z samą muzyką - przyznaje ks. Michał Stęchły.
Urszula Rogala, współprowadząca warsztaty, dodaje: - To jest taka przestrzeń, gdzie jest miejsce na radość spotkania z drugim człowiekiem, ale też na spotkanie z Panem Bogiem i to właśnie w przestrzeni muzyki, która jest szczególną formą wyrazu, w której mamy wspólną wrażliwość i razem poruszamy się w tym pięknie.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Mają one służyć kształtowaniu nowych i dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także tworzy środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Tłumy na ulicach, całonocne czuwania w kościołach... 20 lat temu Polska żegnała Jana Pawła II.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.