Trzy osoby, poszkodowane w wypadku w końcówce piątego etapu Tour de Pologne w Bielsku-Białej, opuściły szpital, a czwarta pozostaje na obserwacji - poinformowali organizatorzy wyścigu.
Bez wątpienia to działania prowokacyjne, wymierzone we wschodnią flankę NATO i Polskę - powiedział w środę w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, pytany o naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce.
Do dziś Polska i Niemcy nie podpisały traktatu kończącego II wojnę światową, dlatego kwestia reparacji i odszkodowań pozostaje otwarta i musi zostać rozwiązana - przekazał w oświadczeniu upamiętniającym 79. rocznicę Powstania Warszawskiego Kongres Polonii Amerykańskiej.
2 sierpnia 1944 r. powstańcy zdobyli gmach PWPW przy ul. Sanguszki 1. Przez 27 dni około 600 powstańców broniło PWPW przed niemieckimi atakami z powietrza i od strony Wisły. W trakcie walk poległo ok. 100 żołnierzy AK. 28 sierpnia Niemcy zamordowali tam 30 rannych i personel polowego szpitala.
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego chcę zwrócić się do władz Niemiec, by podjęły temat reparacji dla Warszawy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o podpisanie wspólnego listu do kanclerza Niemiec Olafa Scholza w tej sprawie.
- Mieszkańcy wierzyli, że kamienica przy ul. Marszałkowskiej 60 ocalała z Powstania Warszawskiego dzięki namalowanemu w piwnicy przez Pereca Willenberga wizerunkowi Chrystusa - powiedziała Ada Willenberg podczas odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci jej męża i teścia Samuela i Pereca Willenbergów.
Obraz węglem z napisem "Jezu, ufam Tobie" w piwnicy kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 60 naszkicował w czasie Powstania Warszawskiego Perec Willenberg. Mieszkańcy wierzyli, że dzięki temu przeżyli wojnę.
Śpiew towarzyszył codziennemu życiu ludzi na wsi od wieków. Wiązał się nie tylko z ważnymi wydarzeniami, ale i był oderwaniem od codziennych zmagań z trudną rzeczywistością. O jego znaczeniu mówi projekt "Śpiewy pogranicza".
Film dokumentalny „Wiara ‘44” opowiada o życiu religijnym w powstańczej Warszawie poprzez materiały archiwalne, fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń oraz wspomnienia wielu świadków historii. Premierowy pokaz filmu odbył się w czwartek w Warszawie.
Ponad połowa Polaków (50,6 proc.) uważa, że obecność wagnerowców na Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, odmiennego zdania jest 36,1 proc. ankietowanych, a 13,3 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".