57 lat temu, 28 października 1965 r., ogłoszono przyjętą przez Sobór Watykański II deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate". Dokument zmienił na stałe relacje katolicko-żydowskie - powiedział PAP wicedyrektor Centrum Heschela KUL ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.
Na cmentarzu Rakowickim powstaje miejsce, gdzie można uczcić pamięć ofiar wojny w Ukrainie.
W piątek po posiedzeniu prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że tematem dyskusji była kwestia komponentu obronnego w szkoleniu edukacji polskiej młodzieży.
Nowa premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła w piątek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o pełnym poparciu jej rządu dla Ukrainy i zaangażowaniu na rzecz zakończenia rosyjskiej agresji - poinformowała po ich rozmowie telefonicznej kancelaria szefowej rządu w Rzymie. Zełenski zaprosił Meloni na Ukrainę.
Polska jest jednym z liderów we wprowadzaniu systemu e-zdrowia w Europie - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Poinformowało, że w tym roku od 1 stycznia do 30 września wydano 43,2 mln e-skierowań, bez uwzględnienia e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19.
Rosyjscy okupanci ewakuują szpital w Chersoniu, na południu Ukrainy; chorzy są wypisywani niezależnie od stanu zdrowia, wywożą nawet ludzi ze świeżo założonymi szwami - zaalarmowała w piątek agencja Ukrinform za wicedyrektorem ukraińskiego Centrum Studiów Bliskowschodnich Serhijem Danyłowem.
„Pismo Święte i misja Kościoła w świecie” – to tytuł przemówienia prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, które otworzyło drugi dzień Sympozjum na temat Nauki Społecznej Kościoła w Instytucie Newmana w Uppsali. W swoim wystąpieniu kard. Michael Czerny SJ przypomniał, że to właśnie miłość tu i teraz jest podstawą lektury Słowa Bożego, jedynym kluczem interpretacyjnym, który wzbudza zdrowe życie Kościoła i społeczeństwa.
Denis Skopin zebrał gromkie brawa od swoich studentek przed wejściem do petersburskiego uniwersytetu. Wygłosił tam krótką mowę o moralności.
Benedykt XVI cierpi z powodu stanu Kościoła i widzi w swoim długim życiu możliwy znak od Boga – powiedział 26 października w Madrycie Peter Seewald. Biograf i przyjaciel papieża-seniora przemawiał na kongresie z okazji 95. urodzin Benedykta XVI.
Franciszek stale wzmacnia pozycję Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Świadectwem tego było niedawne rozszerzenie grona członków komisji o kolejne 10 osób, a także zagwarantowanie jej niezależności w strukturach Kurii Rzymskiej. Zwrócił na to uwagę podczas spotkania z dziennikarzami tymczasowy sekretarz komisji o. Andrew Small OMI.