W czeskiej części Karkonoszy zaobserwowano rysie - drapieżniki, które wyginęły na tym obszarze przed ponad dwustu laty - poinformowała we wtorek dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.
O tym, że na terenie parku pojawiło się kilka osobników tych dzikich kotów dyskutuje się od przełomu 2009 i 2010 roku, kiedy po raz pierwszy udało się wykryć ich ślady. Teraz ich obecność udało się potwierdzić.
"Rysia w sobotę dość długo obserwował pracownik administracji parku we wschodniej części Karkonoszy" - powiedział zastępca dyrektora placówki, Jakub Kaszpar. Zastrzegł, iż wciąż nie jest jasne, czy rysie osiedliły się tam, czy też jedynie przechodzą przez obszar tego najwyższego pasma górskiego w Czechach.
"Kilka innych obserwacji zanotowaliśmy wiosną 2011 roku i wygląda to tak, jakby mała grupa rysi do Karkonoszy regularnie zaglądała" - mówił Kaszpar. "Pozostaje pytanie, czy przebywają tu stale, czy też jedynie przychodzą. Aby powiedzieć, że tu rzeczywiście żyją, musiałoby tych obserwacji być więcej" - tłumaczył.
Wicedyrektor Karkonoskiego Parku zasugerował także, iż kotowate mogły przedostać się w położone na północy Czech Karkonosze wędrując przez inne pasma górskie aż z leżącej na południu kraju Szumawy.
Rysie w karkonoskich lasach wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kilkadziesiąt lat później zanikła też ich populacja żyjąca na pozostałych obszarach dzisiejszych Czech. Dopiero w latach 70. i 80. XX wieku dziki kot zaczął się ponownie pojawiać w czeskich górach, głównie za sprawą migracji z terenów Słowacji i Niemiec.
W tej chwili w Czechach rysie żyją w izolowanych grupach na południowym zachodzie i wschodzie kraju, głównie na terenach Lasu Czeskiego, Szumawy, Jesioników, Beskidów, Jaworników, Gór Wsetyńskich oraz Białych Karpat. Całkowitą ich liczbę w Republice Czeskiej ocenia się na około 100 osobników.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.