W czeskiej części Karkonoszy zaobserwowano rysie - drapieżniki, które wyginęły na tym obszarze przed ponad dwustu laty - poinformowała we wtorek dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.
O tym, że na terenie parku pojawiło się kilka osobników tych dzikich kotów dyskutuje się od przełomu 2009 i 2010 roku, kiedy po raz pierwszy udało się wykryć ich ślady. Teraz ich obecność udało się potwierdzić.
"Rysia w sobotę dość długo obserwował pracownik administracji parku we wschodniej części Karkonoszy" - powiedział zastępca dyrektora placówki, Jakub Kaszpar. Zastrzegł, iż wciąż nie jest jasne, czy rysie osiedliły się tam, czy też jedynie przechodzą przez obszar tego najwyższego pasma górskiego w Czechach.
"Kilka innych obserwacji zanotowaliśmy wiosną 2011 roku i wygląda to tak, jakby mała grupa rysi do Karkonoszy regularnie zaglądała" - mówił Kaszpar. "Pozostaje pytanie, czy przebywają tu stale, czy też jedynie przychodzą. Aby powiedzieć, że tu rzeczywiście żyją, musiałoby tych obserwacji być więcej" - tłumaczył.
Wicedyrektor Karkonoskiego Parku zasugerował także, iż kotowate mogły przedostać się w położone na północy Czech Karkonosze wędrując przez inne pasma górskie aż z leżącej na południu kraju Szumawy.
Rysie w karkonoskich lasach wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kilkadziesiąt lat później zanikła też ich populacja żyjąca na pozostałych obszarach dzisiejszych Czech. Dopiero w latach 70. i 80. XX wieku dziki kot zaczął się ponownie pojawiać w czeskich górach, głównie za sprawą migracji z terenów Słowacji i Niemiec.
W tej chwili w Czechach rysie żyją w izolowanych grupach na południowym zachodzie i wschodzie kraju, głównie na terenach Lasu Czeskiego, Szumawy, Jesioników, Beskidów, Jaworników, Gór Wsetyńskich oraz Białych Karpat. Całkowitą ich liczbę w Republice Czeskiej ocenia się na około 100 osobników.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.