GN: Kocham Kościół

Na tegoroczny Adwent redakcja "Gościa" proponuje cykl tematyczny pt. "Kocham Kościół". Będą to rozmowy z ludźmi, którzy w Kościele widzą swój duchowy dom. Będą to także rozważania o tym, co oznaczają słowa Credo "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół".

Pierwszy odcinek cyklu dotyczy jedności. I choć „w 1990 roku istniało na świecie 1880 odrębnych ugrupowań wyznaniowych”, a już w 2000 r. „ich liczba wzrosła do 33 800”, to punktem odniesienia w spojrzeniu na Kościół pozostają słowa św. Pawła, który „wskazuje na fundament prawdy, że Kościół jest jeden. Tym fundamentem jest Jezus Chrystus”.

Poza tym w najnowszym numerze:

 

Pańska matka nie istnieje [Marcin Jakimowicz]

„Od dawna mam wrażenie, że świat medialny i rzeczywistość, która mnie otacza, zaczęły się rozjeżdżać. I to nie dotyczy tylko Kościoła, ale większości sfer życia. Jakiejkolwiek dziedziny życia bym nie dotknął, wiem, że wygląda ona inaczej niż ta przedstawiona w mediach” – mówi Grzegorz Górny pytany przez Marcina Jakimowicza o image Kościoła prezentowany w mediach. „Kościół Onetu i Wirtualnych Mediów” to Kościół widziany z pozycji obserwatorów, którym umyka najistotniejsze: doświadczenie wspólnoty i osobistej relacji z Bogiem.

 

Nie da się być pasterzem bez miłości [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Po 14 latach pracy w diecezji tarnowskiej miałem poczucie pewnej stabilizacji. I nagle trzeba wszystko zostawić. Próbuję spojrzeć na to z Bożej perspektywy, z refleksją, jaki On ma wobec mnie plan” – wyznaje nowy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w rozmowie z ks. Tomaszem Jaklewiczem. Mimo, że rozstanie z Kościołem tarnowskim nie będzie dla niego proste, wyznaczył już priorytety swojej posługi w macierzystej archidiecezji katowickiej: „Chciałbym budować przestrzeń Komunii. (...) Ważne jest zaakcentowanie udziału chorych czy starszych we wspólnocie Kościoła. Będę również dbał o piękno liturgii. (...) Trzeba też na nowo – w nowym kontekście społecznym – odczytać uchwały synodu katowickiego z roku 1975, pierwszego synodu diecezjalnego po Soborze Watykańskim II”.

 

Matki do Domu [Przemysław Kucharczak]

„Nawet zaangażowani katolicy marudzą czasem, że Kościół nie pomaga kobietom, które rozważają aborcję z powodu trudnej rodzinnej lub materialnej sytuacji. A jednak Kościół pomaga, i to na dużą skalę”. W całej Polsce Kościół katolicki prowadzi ok. 37 domów samotnej matki. Znajdują w nich dach nad głowa, pomoc psychologów, terapeutów i położnych kobiety ciężarne lub z urodzonym już niemowlęciem, które uciekają przed przemocą swoich konkubentów lub mężów. Czasem trafiają tam młode dziewczęta w ciąży, które chcą urodzić mimo, że rodzice postawili im brutalny warunek „albo aborcja, albo won z domu”. Budującym przykładem jest Dom Samotnej Matki w Łodzi, opisany przez Przemysława Kucharczaka. To jedno z takich dobrych miejsc, gdzie kobiety otrzymują wszechstronne wsparcie i pomoc w uzyskaniu samodzielności.

 

Szpiedzy są wszędzie [Tomasz Rożek]

James Bond w służbie Jej Królewskiej Mości, to gentleman w porównaniu z producentami elektroniki i oprogramowania. Okazuje się, że na tym rynku panuje totalna woja wszystkich ze wszystkimi, w której stawką są ogromne pieniądze. Wygrywa ten kto na możliwie wczesnym etapie posiądzie nowe technologie. Dlatego cenni są naukowcy, pozyskiwani w coraz bardziej wyrafinowane sposoby. „Coraz więcej ośrodków naukowych szkoli swoich pracowników, jak nie dać się wplątać w aferę szpiegowską. Tajemnicą poliszynela jest też fakt, że w wielu krajach nad instytucjami naukowymi parasol rozciąga kontrwywiad”.

 

Posłuchaj zapowiedzi audio:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »