Sąd w stolicy Kenii - Nairobi wydał w poniedziałek nakaz aresztowania prezydenta Sudanu Omara el-Baszira, który oskarżony jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze o zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Darfurze.
W odpowiedzi Sudan polecił ambasadorowi Kenii opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. Ambasadorowi Sudanu w Kenii nakazano powrót do kraju.
Baszir ma być natychmiast aresztowany "jeśli kiedykolwiek postawi stopę na terytorium Kenii".
Władze Kenii były ostro krytykowane przez MTK i rządy wielu krajów za umożliwienie wizyty Baszira w sierpniu br. z okazji wejścia w życie nowej konstytucji tego kraju. Był on już wówczas poszukiwany listem gończym przez MTK.
Baszir jest pierwszą głową państwa oskarżoną przez MTK o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w należącej do Sudanu prowincji Darfur.
Unia Afrykańska poleciła swym członkom aby nie stosowały się do nakazu aresztowania Baszira twierdząc, że w sposób nieuzasadniony "wyróżnia" niektórych afrykańskich przywódców. Ponadto, zdaniem Unii, aresztowanie prezydenta Sudanu jedynie utrudni osiągnięcie pokoju w Darfurze.
Jednak Kenia, która jest sygnatariuszem układu o powołaniu MTK, obowiązana jest współpracować z Trybunałem.
Mimo nakazu aresztowania, Baszir odwiedził także kilka innych krajów afrykańskich, m. in. Czad i Malawi.
Niezależni eksperci oceniają, że od rozpoczęcia wojny domowej w Darfurze w roku 2003 zginęło tam ok. 300 tys. osób, nie tylko w rezultacie działań zbrojnych ale także z powodu chorób. Ponad 2,7 mln ludzi musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania.
Więcej o sytuacji w Sudanie i zarzutach postawionych prezydentowi przeczytasz TUTAJ.
Raport portalu wiara.pl: Sudan woła o pomoc.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.