Największym zagrożeniem dla Europy byłby jej rozpad, dlatego najważniejszym naszym zadaniem jest utrzymanie jedności Europy - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, odbierając w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej.
Polityk został uhonorowany m.in. za dbałość o rozwój nauki, zwłaszcza w nowych krajach Unii Europejskiej.
W swoim przemówieniu Barroso przyznał, że obecny kryzys zaufania obejmuje nie tylko sferę gospodarczą, ale dotyka także innych aspektów życia. "Musimy znaleźć w sobie siłę, żeby ten kryzys rozwiązać, żeby Europa ponownie stała się centrum zaufania. Musimy podołać wyzwaniom, które postawione zostały przed naszym pokoleniem, abyśmy sprostali marzeniom naszych ojców. To walka o wartości europejskie, o wartości, których nie chcemy i nie możemy stracić. Przez ostatnie dekady byliśmy zjednoczeni i udawało nam się przetrwać wszystkie kryzysy" - podkreślił.
Szef KE dodał, że "jakiekolwiek podziały będą oznaczały straty nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń".
"Od 60 lat możemy obserwować, jak Europa staje się laboratorium, w którym rodzi się sukces, giną granice i buduje się jedność. Gdyby wszystkie kraje uznawały tylko własne zasady, to wtedy nie mogłyby osiągnąć takiego sukcesu, jaki obserwujemy teraz. Stajemy się miejscem wartości, w którym ludzie nie muszą bać się więcej wojen" - mówił przewodniczący.
"Największym zagrożeniem dla Europy byłby jej ponowny rozpad, dlatego najważniejszym naszym zadaniem jest przywrócenie zaufania i utrzymanie jedności Europy" - podkreślił.
Barroso zaznaczył również, że w zjednoczonej Europie "jedne kraje nie mogą pozwolić na utonięcie w problemach innym państwom, ale ratowanie innych krajów nie może być szkodliwe dla innych". "Nawet jednak jeśli reformy będą trudne, to trzeba się ich podjąć, by poprawić nasz potencjał" - ocenił.
W przemówieniu Barroso podziękował premierowi Donaldowi Tuskowi, który "skutecznie przewodniczył polskiej prezydencji w UE". "Wasz kraj z sukcesem przewodniczył prezydencji i ten sukces nie jest żadną niespodzianką. Premier Tusk umieścił Polskę w sercu Europy i chciałbym podziękować jemu, polskiemu rządowi i Polsce za to przewodnictwo i za silne europejskie więzi" - mówił.
W wygłoszonej laudacji rektor uczelni prof. Tadeusz Więckowski podkreślił, że Barroso to wielki mąż stanu i osoba, która łączy dwa światy - nauki i polityki, "łączy je swoim życiorysem, swoją działalnością na rzecz nowoczesnej Europy".
"Barroso przybliżył UE obywatelom, czytelniej wyjaśnił jej sens i metody funkcjonowania oraz podjął intensywne działania na rzecz zapewnienia nowym członkom UE ich pełnego i równoprawnego włączenia się do Unii" - ocenił Więckowski.
Rektor podkreślił także zaangażowanie przewodniczącego w uchwalenie budżetu Unii na lata 2007-2013. "Wykorzystujemy tę wielką szansę, jaka utworzyła się przed naszą uczelnią dzięki funduszom unijnym. Za tę dbałość o rozwój nauki, zwłaszcza w nowych krajach UE, należą się przewodniczącemu szczególne podziękowania. (...) Jesteśmy pod wrażeniem jego wielkiej życzliwości dla nowych krajów członkowskich i determinacji w przełamywaniu kolejnych kryzysów grożących stabilności Unii" - dodał Więckowski.
Od władz uczelni Barroso otrzymał grafikę przedstawiają XV-wieczny szkic Wrocławia.
W uroczystości udział wzięło kilkunastu rektorów i prorektorów polskich uczelni, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz duchowieństwa. Swój przyjazd musiała odwołać minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, ponieważ samolot, którym miała przylecieć z Warszawy, nie wystartował z powodu mgły.
Jose Manuel Barroso urodził się 23 marca 1956 r. w Lizbonie. Ukończył z wyróżnieniem studia na wydziale prawa Uniwersytetu Lizbońskiego, uzyskał także dyplom z wyróżnieniem w zakresie studiów europejskich w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim Uniwersytetu Genewskiego oraz dyplom magisterski z nauk politycznych w katedrze nauk politycznych na wydziale nauk ekonomicznych i społecznych Uniwersytetu Genewskiego.
Był asystentem na wydziale prawa Uniwersytetu Lizbońskiego i w katedrze nauk politycznych Uniwersytetu Genewskiego, prowadził wykłady na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Pełnił także funkcję dyrektora Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Lusiada.
Barroso jest autorem szeregu publikacji z zakresu nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i kwestii dotyczących Unii Europejskiej; artykułów z dziedziny nauk politycznych i prawa konstytucyjnego w pracach zbiorowych, encyklopediach oraz czasopismach naukowych.
Od 2004 r. pełni funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Wcześniej doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej otrzymali m.in.: kanclerz Niemiec Angela Merkel, kard. Henryk Gulbinowicz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz Stanisław Lem.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.