Widoczny rozwój gospodarczy Brazylii sprawia, że święta Bożego Narodzenia coraz bardziej przykrywa blichtr konsumpcji.
Wzrost stopy życiowej powoduje, że ludzie zapominają o sferze ducha. Właśnie, dlatego tamtejszy Kościół zwraca szczególną uwagę na fakt, że bez Jezusa te święta stają się puste.
Przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii pisze o niebezpieczeństwie redukcji świąt Bożego Narodzenia do świętowania komercyjnego. W przesłaniu do wiernych zwraca uwagę, że według nachalnych reklam medialnych, szczęśliwym jest ten, kto może kupować i posiadać coraz więcej. Kard. Raymundo Damasceno Assis podkreśla tymczasem, że „tylko w Jezusie spotykamy prawdziwą radość i doświadczamy nieskończonej miłości Boga wobec nas!”. Chrześcijańskie świętowanie winno zatem stać się okazją do nawrócenia na nowe życie. Boże Narodzenie jest też czasem do większego praktykowania solidarności i miłości bliźniego – zaznacza arcybiskup Aparecidy
W podobny sposób wypowiada się kard. Odilo Pedro Scherer. Według arcybiskupa największej metropolii brazylijskiej, São Paulo, pilną koniecznością staje się ściślejsze łączenie świąt Bożego Narodzenia z osobą Jezusa Chrystusa. Dzieje się tak, ponieważ coraz mocniej w powszechnym postrzeganiu święta są promowane jako coś niezależnego od narodzenia Zbawiciela, przez co tracą swój sens.
Boże Narodzenie jest jednym z największych świąt chrześcijańskich, dlatego też w tym czasie Kościół zaprasza wiernych do refleksji, modlitwy, akcji solidarnościowych, jak również do uczestnictwa w celebracjach – podkreśla kard. Scherer.
Warto dodać, że w ostatnim okresie aż 40 mln Brazylijczyków udało się podnieść standard życia i wyjść z grupy określanej, jako najbiedniejsi. Wyraźnie rozszerza się klasa średnia; rośnie także liczba milionerów, których jest aktualnie w Brazylii aż 120 tys. Tylko na terenie stanu Paraná (terytorium mniejsze od Polski), gdzie żyje większość potomków polskich emigrantów, każdego miesiąca na drogach pojawia się ponad 30 tys. nowych samochodów.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.