Reklama

Czego uczą Trzej Królowie?

Wytrwali w poszukaniu, konsekwentni w zawierzeniu, mocni w pokonywaniu napotykanych przeszkód. Trzej Mędrcy ze Wschodu ukazują nam swoją drogę do wiary.

Reklama

„Podobnie jak Mędrcy, musimy przejść przez Jerozolimę, to znaczy przez Kościół, aby znaleźć Jezusa” – pisze bp Jerzy Mazur, nowy przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. W słowie na Dzień Misyjny, obchodzony 6 stycznia, podkreśla, że uroczystość Objawienia Pańskiego pomaga nam zrozumieć głęboki sens powszechnej misji Kościoła.

„Święto Objawienia uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa przebywającego na ziemi trzeba szukać z wiarą i odwagą” – zaznacza bp Mazur. Wyjaśnia, że „jest to święto z samej swej istoty misyjne i kieruje nasz wzrok na cały świat, na wszystkie ludy i narody, do których Kościół niesie Dobrą Nowinę o zbawieniu. Ten dzień misyjny uświadamia nam odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła oraz nakaz solidaryzowania się z cierpiącymi prześladowanie ze względu na wiarę w Chrystusa”.

Biskup zachęca do modlitwy i ofiarowania cierpień w intencji misji. W całym kraju taca zbierana w kościołach 6 stycznia będzie przekazana na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego. Wspiera on ponad 2100 misjonarzy i misjonarki z Polski oraz osoby przygotowujące się do wyjazdu na misje (w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowują się aktualnie 24 osoby).

Uroczystość Objawienia Pańskiego, kiedy to Trzej Królowie złożyli dary Dzieciątku Jezus, jest także Misyjnym Dniem Dziecka. Na całym świecie tego dnia dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci łączą się w modlitwie. W Polsce kończy się tym dniu akcja Kolędników Misyjnych, podczas której mali misjonarze kolędowali i zbierali pieniądze na pomoc dzieci z krajów misyjnych. Tegoroczne ofiary zostaną przekazane na pomoc dzieci z Sudanu Południowego. Po raz pierwszy dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci włączą się w Orszak Trzech Króli.

Biskup Mazur wspomina 150. rocznicę śmierci Sługi Bożej Pauliny Jaricot (czyt. Żariko), która „nigdy nie wyjechała na misje, ale wspierała duchowo i materialnie misje i pracujących tam misjonarzy”. To ona zainicjowała Róże Żywego Różańca, istniejące dziś niemal w każdej parafii w Polsce. Każdy z członków grupy różańcowej zobowiązuje się do odmawiania dziesiątka różańca dziennie i do rozważania otrzymanej w drodze losowania tajemnicy różańcowej. Biskup Mazur przypomina, że geneza tej inicjatywy związana jest z modlitwą za misje i misjonarzy. Zachęca do odmawiania różańca w intencji Kościoła misyjnego, który – jak wskazuje – zawsze potrzebuje wsparcia.

Rocznica śmierci Pauliny Jaricot przypada dokładnie 9 stycznia. Z tej okazji abp Henryk Hoser w niedzielę 8 stycznia o godz. 12.30 w katedrze praskiej odprawi Mszę św.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama