Apelacja po przegranej sprawie z Joanną Najfeld
30 stycznia w Warszawie odbędzie się rozprawa odwoławcza od wyroku uniewinniającego Joannę Najfeld. Apelację wniosła Wanda Nowicka po przegranej w sądzie pierwszej instancji sprawie karnej. Obecna wicemarszałek Sejmu wytoczyła Joannie Najfeld proces o wypowiedziane w telewizyjnej dyskusji słowa: „Organizacja pani Nowickiej jest częścią międzynarodowego koncernu, największego w ogóle, providerów aborcji i antykoncepcji, więc pani po prostu jest na liście płac tego przemysłu”.
Sąd na podstawie zgromadzonych dowodów uznał, że stwierdzenie to jest zasadne i uwolnił publicystkę od zarzutów. Upublicznienie przez „Gościa Niedzielnego” uzasadnienia wyroku wywołało skandal, pojawiło się bowiem podejrzenie, że Nowicka, która właśnie objęła funkcję wicemarszałka Sejmu, może być nielegalną lobbystką na rzecz koncernów farmaceutycznych i firm zaangażowanych w przemysł aborcyjny.
Zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie zgłosiła Fundacja Pro. Prokuratura jednak odmówiła zajęcia się tą sprawą (szczegóły TUTAJ).
Wanda Nowicka, mimo że deklaruje niewinność, nie zdecydowała się odtajnić sprawy, która od początku, na jej wniosek, była utajniona. Utajniony - również z woli Nowickiej - będzie także przebieg rozprawy apelacyjnej.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.