COMECE: potrzeba solidarności i szacunku

Kryzys, którego doświadcza Europa, a w szczególności Unia Europejska, ma charakter nie tylko gospodarczy i finansowy, ale także moralny i ludzki. Przypomina o tym sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, ks. Piotr Mazurkiewicz.

Jego zdaniem należy uwzględnić ten aspekt przy wypracowywaniu projektów antykryzysowych oraz w reformowaniu unijnych struktur i procedur. Jak zaznaczył ks. Mazurkiewicz w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, na to właśnie zwraca uwagę niedawny dokument COMECE na temat społecznej gospodarki rynkowej.

„Dla nas ważne jest to, że moment kryzysu w Europie nie jest tylko kryzysem natury finansowej – powiedział sekretarz generalny COMECE. – Ma on głębsze źródła. Przede wszystkim chodzi tu o jakąś wizję człowieka: kim on jest, jakie są jego potrzeby i co ostatecznie jemu służy. Jeśli wychodzimy z fałszywej wizji osoby ludzkiej, to wtedy wszystkie pozostałe działania społeczne i ekonomiczne jakoś są zakłócone. Podkreślamy zatem, że potrzeby ekonomiczne nie są jedynymi potrzebami człowieka. I choć Kościół podkreśla element gospodarki rynkowej, to jesteśmy jednocześnie świadomi, że nie wszystko rynek jest w stanie uregulować”.

„W dzisiejszej sytuacji, gdy podejmowane są ważne decyzje dla przyszłości Unii Europejskiej, ważne jest poczucie solidarności w Europie, ale także szacunek do każdego narodu i państwa. Jeżeli ktokolwiek będzie się czuł upokorzony, to wspólna przyszłość będzie jakoś zagrożona. I to również, jak sądzę, dotyczy sposobu podejmowania decyzji” – dodał ks. Mazurkiewicz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
21°C Czwartek
noc
17°C Czwartek
rano
wiecej »