Biskup Macram Max Gassis alarmuje: świat zapomniał o mojej diecezji. Tu tysiące ludzi ukryło się przed rządowymi bombardowaniami, a pomoc humanitarna nie uzyskała dostępu.
Ordynariusz diecezji Al-Ubajid twierdzi, że w górach Numba trwa masakra, o której wszyscy zapomnieli. Ludzie giną tam z głodu i z powodu bombardowań. Leży ona niedaleko granicy Sudanu i Sudanu Południowego. Od miesięcy sudański rząd walczy z ruchami wolnościowymi w prowincji Kordofan Południowy.
Biskup mówi, że w tej walce również Kościół poniósł ofiary. Pomimo okrucieństw tamtejszego konfliktu, żaden ksiądz, katecheta czy pracownik personelu medycznego nie opuścił cywili w obliczu bombardowań - zaznacza hierarcha.
Sudan dopuścił tylko niewielką pomoc humanitarną na bombardowane tereny. W połowie lutego Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła alarm w związku z rosnącym zagrożeniem głodem w tym regionie. Wezwała rząd, by pozwolił pracownikom humanitarnym ruszyć do Kordofanu Południowego i innych terenów przygranicznych.
Biskup Gassis zwraca uwagę, że Sudańczycy nie chcą wojny w odróżnieniu do prezydenta Omara Bashira, który nie znajduje innych niż siłowe rozwiązań problemów kraju.
Hierarcha dodaje, że Sudan Południowy został odcięty i nie może wysyłać w świat ropy, którą produkuje. Kraj wytwarza dziennie 350 tys. baryłek tego surowca. Jednak jedyny rurociąg biegnie przez tereny Sudanu i jest zablokowany.
Macram Max Gassis został wyświęcony na biskupa 15 maja 1988. Papież mianował go ordynariuszem diecezji Al-Ubajid, w której wcześniej sprawował funkcję administratora apostolskiego. Jako jedyny mówiący po arabsku biskup sudańskiej konferencji episkopatu prowadził rozmowy z przedstawicielami rządu. Rząd Sudanu wniósł przeciw niemu akt oskarżenia, gdy ten złożył oświadczenie przed Kongresem USA, w którym informował o zbrodniach popełnianych przez władze przeciwko własnemu narodowi. Za swoją działalność w obronie ludności chrześcijańskiej swojego kraju i nawoływanie do respektowania praw człowieka przez rząd w Chartumie bp Gassis był nagradzany wieloma nagrodami.
Biskup Gassis w zeszłym roku odwiedził Polskę z okazji III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Poniżej wywiad z biskupem, którego przy tamtej okazji udzielił Katolickiej Agencji Informacyjnej
redakcjaekai
Bp Macram Max Gassis o sytuacji w Sudanie
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.