Biskup Macram Max Gassis alarmuje: świat zapomniał o mojej diecezji. Tu tysiące ludzi ukryło się przed rządowymi bombardowaniami, a pomoc humanitarna nie uzyskała dostępu.
Ordynariusz diecezji Al-Ubajid twierdzi, że w górach Numba trwa masakra, o której wszyscy zapomnieli. Ludzie giną tam z głodu i z powodu bombardowań. Leży ona niedaleko granicy Sudanu i Sudanu Południowego. Od miesięcy sudański rząd walczy z ruchami wolnościowymi w prowincji Kordofan Południowy.
Biskup mówi, że w tej walce również Kościół poniósł ofiary. Pomimo okrucieństw tamtejszego konfliktu, żaden ksiądz, katecheta czy pracownik personelu medycznego nie opuścił cywili w obliczu bombardowań - zaznacza hierarcha.
Sudan dopuścił tylko niewielką pomoc humanitarną na bombardowane tereny. W połowie lutego Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła alarm w związku z rosnącym zagrożeniem głodem w tym regionie. Wezwała rząd, by pozwolił pracownikom humanitarnym ruszyć do Kordofanu Południowego i innych terenów przygranicznych.
Biskup Gassis zwraca uwagę, że Sudańczycy nie chcą wojny w odróżnieniu do prezydenta Omara Bashira, który nie znajduje innych niż siłowe rozwiązań problemów kraju.
Hierarcha dodaje, że Sudan Południowy został odcięty i nie może wysyłać w świat ropy, którą produkuje. Kraj wytwarza dziennie 350 tys. baryłek tego surowca. Jednak jedyny rurociąg biegnie przez tereny Sudanu i jest zablokowany.
Macram Max Gassis został wyświęcony na biskupa 15 maja 1988. Papież mianował go ordynariuszem diecezji Al-Ubajid, w której wcześniej sprawował funkcję administratora apostolskiego. Jako jedyny mówiący po arabsku biskup sudańskiej konferencji episkopatu prowadził rozmowy z przedstawicielami rządu. Rząd Sudanu wniósł przeciw niemu akt oskarżenia, gdy ten złożył oświadczenie przed Kongresem USA, w którym informował o zbrodniach popełnianych przez władze przeciwko własnemu narodowi. Za swoją działalność w obronie ludności chrześcijańskiej swojego kraju i nawoływanie do respektowania praw człowieka przez rząd w Chartumie bp Gassis był nagradzany wieloma nagrodami.
Biskup Gassis w zeszłym roku odwiedził Polskę z okazji III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Poniżej wywiad z biskupem, którego przy tamtej okazji udzielił Katolickiej Agencji Informacyjnej
redakcjaekai
Bp Macram Max Gassis o sytuacji w Sudanie
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.