W Polsce działa około 300 różnych wspólnot, które podejmują działania na rzecz nowej ewangelizacji a więc skierowane do tych, którzy porzucili chrześcijaństwo. Dane te podał dziś podczas zebrania plenarnego Episkopatu bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
Biskup zapowiedział, że I Kongres Nowej Ewangelizacji będzie miał miejsce w dniach 28-31 lipca w Kostrzyniu nad Odrą podczas Przystanku Jezus – inicjatywy ewangelizacyjnej towarzyszącej Przystankowi Woodstock.
W rozmowie z KAI bp Ryś przyznał, że wiedza polskich biskupów na temat liczebności środowisk podejmujących dzieło nowej ewangelizacji jest słaba. „Od pół roku nic innego nie robię tylko próbuję poznawać tę rzeczywistość” – powiedział biskup. Tymczasem wyniki przeprowadzonej ostatnio ankiety wykazały, że w Polsce jest blisko 300 takich wspólnot.
Na ankietę odpowiedziało ponad 50 szkół ewangelizacji, wiele wspólnot życia chrześcijańskiego, ruchy i stowarzyszenia oraz duszpasterstwa akademickie, które mają w swojej pracy motyw ewangelizacyjny. „Próbujemy się najpierw policzyć, zobaczyć a następnie zorganizujemy spotkanie” – powiedział bp Ryś. Poinformował, że I Kongres Nowej Ewangelizacji będzie miał miejsce w dniach 28-31 lipca w Kostrzyniu nad Odrą podczas Przystanku Jezus – inicjatywy ewangelizacyjnej towarzyszącej Przystankowi Woodstock.
„Przystanek Jezus zawsze miał charakter ewangelizacyjny, rekolekcyjny a my chcemy dodać do tego refleksję nad stanem Kościoła w Polsce i nad tym, na ile nowa ewangelizacja, tak jak ją rozumie Kościół powszechny ma też swoje miejsce w Kościele w Polsce” – zapowiada bp Ryś. Zespół czyni starania, by w na Kongres do Kostrzynia przybył przewodniczący papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Podczas spotkania przedstawiłby on dokumenty przygotowawcze do październikowego synodu biskupów świata nt. nowej ewangelizacji.
Bp Ryś przestrzegł przed określaniem wszelkich działań Kościoła mianem nowej ewangelizacji. „Ona jest zwrócona do tych, którzy porzucili praktyki chrześcijańskie, tam, gdzie chrześcijaństwo bywa redukowane do pewnych struktur społecznych, kulturowych, politycznych, obyczajowych” – tłumaczy hierarcha – Mogą być np. świetne partie chadeckie czy instytucje charytatywne w Kościele, ale trzeba pytać czy nie jest to, jak mówił papież, zbiurokratyzowane chrześcijaństwo Zachodu” – dodał.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji zwrócił uwagę, że są w Polsce regiony, w których do kościoła w niedzielę chodzi zaledwie kilkanaście procent ludzi. Dlatego konieczny jest namysł nad tym jak dotrzeć do tych, którzy utracili kontakt z Kościołem. „Widać od razu, że ewangelizacja nie jest do zrobienia przez jednego księdza lecz przez zespół ludzi, którzy mają możliwość dotarcia w różne środowiska, bo w nich po prostu funkcjonują” – powiedział KAI bp Ryś.
Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji został powołany w październiku ub. roku
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...