Benedykt XVI powołał komisję, która zajmie się wyciekami poufnych dokumentów z Watykanu. Śledztwo w tej sprawie zostanie przeprowadzone we wszystkich instytucjach Stolicy Apostolskiej – ujawnił abp Angelo Becciu, substytut w sekretariacie stanu, którego dokumenty przedostawały się w ostatnich miesiącach do mediów.
Zastępca kard. Bertone wypowiedział się w tej sprawie dla L’Osservatore Romano. Wyjątkowo wywiad przeprowadził sam redaktor naczelny dziennika prof. Giovanni Maria Vian. „Benedykt XVI jest zasmucony wyciekiem poufnej dokumentacji. Jego codzienny optymizm i determinacja jest jednak zachętą dla nas wszystkich” – powiedział abp Becciu. Watykański hierarcha bardzo surowo wypowiada się o winnych wycieku. Oskarża ich o podłość i brak lojalności. Tym bowiem jest upublicznianie dokumentów, których poufność zobowiązali się zachować – stwierdził zastępca kard. Bertone.
Zauważył on, że poważna nieuczciwość nielicznych pracowników położyła się cieniem na całej Kurii Rzymskiej. W konsekwencji jest dziś ona postrzegana jako miejsce, w którym kwitnie karierowiczostwo i intrygi. Doszło do tego, że księża wstydzą się przyznać, że pracują w Watykanie – opowiada abp Becciu. Choć, jak zastrzega, w Kurii Rzymskiej pracuje zaledwie od dziewięciu miesięcy, bo wcześniej zajmował się dyplomacją, to w sekretariacie stanu spotkał ludzi kompetentnych i ofiarnych, którzy nie odzwierciedlają stereotypów o watykańskiej biurokracji.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.