Radosna twarz Kościoła

"Bądźcie radosną twarzą Kościoła" - wezwał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc młodzież, która w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia br. tłumnie wypełniła katedrę Chrystusa Króla w Katowicach obchodząc XXVII Światowy Dzień Młodzieży.

W spotkaniu wziął również udział arcybiskup senior Damian Zimoń. "Przemiana smutku w prawdziwą Bożą radość dokonuje się w przestrzeni wydarzeń męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Chcemy duchowo uczestniczyć w tych wydarzeniach, aby ostatecznie radować się razem ze Zmartwychwstałym Panem! Idźmy zatem od smutku ku radości, której nikt nam nie odbierze!" - mówił abp Skworc.

Zachęcił uczestników spotkania, aby przeczytali papieskie orędzie na tegoroczny ŚDM, którego myśl przewodnia brzmi "Radujcie się zawsze w Panu". Nawiązując do odczytanego w czasie Mszy św. opisu męki i śmierci Jezusa, metropolita katowicki zwrócił uwagę, że obok postaw negatywnych, takich jak umywanie rąk od odpowiedzialności, obojętność, tchórzostwo, okrucieństwo, brak zdania, gdy trzeba się opowiedzieć, określić i przeciwstawić się kłamstwu, można w nim podziwiać postawy pozytywne. Należą do nich: wierność Jana, najmłodszego wśród apostołów, podążającego za Mistrzem, wrażliwość i odwaga Weroniki, empatia, współczucie i łzy niewiast, miłosierdzie Szymona udzielającego pomocy skazańcowi.

Zauważył, że w postawach zaprezentowanych przez uczestników opisanych w Ewangelii wydarzeń każdy może, jak w zwierciadle, odkryć prawdę o sobie. Abp Skworc stwierdził, że Droga Krzyżowa Chrystusa trwa. "Jest to dziś droga krzyżowa wspólnoty Kościoła, prześladowanych i zabijanych z powodu imienia Jezusa chrześcijan, droga ośmieszanego papieża, oskarżanych biskupów i kapłanów" - wskazał. Współczesna droga krzyżowa obejmuje również najmniejszych, z którymi Chrystus się identyfikuje, dzieci, którym nie pozwolono się urodzić, dzieci, którym odebrano dzieciństwo przez przemoc i wyzysk, dzieci-żołnierzy, zmuszanych do niewolniczej pracy, wykorzystywanych na różne sposoby wielu krajach Azji i Afryki. Metropolita katowicki wezwał młodych, aby nie pozostawali wobec takich zjawisk bierni. "Chodzi o to, by nikt z was na tej aktualizującej się codziennie drodze krzyżowej nie był widzem, kibicem stojącym na chodniku, bez żadnej wrażliwości" - apelował.

Dodał, że modli się o to, aby młodzież odnajdywała się w pozytywnych postawach przedstawionych w opisie męki Chrystusa, które dziś znajdują swój wyraz m. in. w wolontariacie. Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka jest droga dzisiejszej młodzieży, abp Skworc zachęcał: "Niech to będzie droga naśladowania Jezusa Chrystusa, droga przemierzana z Jezusem. Z pasją, z zaangażowaniem, z radością!". Przypominając, że tylko Bóg jest źródłem prawdziwej radości, metropolita katowicki powiedział na zakończenie: "Bądźcie świadkami radości opartej na bliskości Jezusa! To nowa ewangelizacja, ukazująca szczęśliwe oblicze wiary. Bądźcie radosną twarzą Kościoła".

Każdy uczestnik spotkania w katowickiej katedrze otrzymał specjalne wydanie "Gościa Niedzielnego", którego tematem przewodnim jest "Uśmiechnięty Kościół". Po Mszy św. na placu kurialnym uczestnicy katowickich obchodów XXVII Światowego Dnia Młodzieży wzięli udział w agapie, podczas której żołnierze serwowali prawdziwą wojskową grochówkę. Również w Niedzielę Palmową w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach odbył się "Dzień otwarty", w którym wzięło udział siedemdziesięciu chłopaków zainteresowanych życiem seminaryjnym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -2°C Niedziela
  rano
  -1°C Niedziela
  dzień
  wiecej »