Klaus: Jeśli wybory, to do lata

Prezydent Czech Vaclav Klaus oświadczył w środę, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w szeregach centroprawicowej koalicji, rozwiązaniem będą przedterminowe wybory, zorganizowane do lata. Podkreślił, że nie chce półśrodków, takich jak rząd tymczasowy.

"Jeśli mają być wybory, niech będą jak najszybciej, do lata" - powiedział czeski przywódca, reagując na groźbę opuszczenia gabinetu przez najmniejszą partię koalicyjną, Sprawy Publiczne (VV).

Prezydent zaapelował jednocześnie do centroprawicy o "wstrzemięźliwość i odpowiedzialność". "Jestem przekonany, że mamy dość problemów, niestabilność ekonomiczną i polityczną, dlatego też powinniśmy uważać, aby ich nie pogłębiać" - mówił. Klaus spotkał się już w sprawie kryzysu rządowego z premierem Petrem Neczasem.

We wtorek Sprawy Publiczne zagroziły przejściem do opozycji, jeśli premier do 26 kwietnia nie dokona zmian w gabinecie i nie wprowadzi poprawek do umowy koalicyjnej. Neczas określił to jako szantaż i zadeklarował gotowość do rozpisania przedterminowych wyborów.

W środę szef czeskiego rządu po spotkaniu kierownictwa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), którą kieruje, poinformował, że daje dotychczasowym partnerom koalicyjnym tydzień na wyjście z kryzysu, a porozumienia oczekuje w przyszły wtorek. Jeśli do tego nie dojdzie, ODS rozpocznie rozmowy z pozostałymi ugrupowaniami politycznymi i zaproponuje zorganizowanie przedterminowych wyborów, "najlepiej 22 albo 23 czerwca."

Neczas podkreślił też, że w razie opuszczenia koalicji przez VV nie zamierza kierować gabinetem mniejszościowym, gdyż rząd oraz jego program oszczędnościowy wymaga stabilnej większości.

W środę rano Sprawy Publiczne złagodziły swoje stanowisko. Szef partii Radek John poinformował, że dymisje są przygotowane i ugrupowanie czeka na rezultaty rozmów z premierem. Jednak wkrótce media obiegło oświadczenie jednego z ministrów VV, Pavla Dobesza, który odmawia złożenia rezygnacji. Później podobne stanowisko przedstawiła wicepremier i wiceszefowa partii Karolina Peake.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  16°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  wiecej »