Pokazy filmów dla dzieci, występy teatralne, warsztaty terapii śmiechem, taniec - takie atrakcje przygotowano dla dzieci z przedszkoli i szkół woj. śląskiego w ramach X edycji Festiwalu Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej.
Jak poinformowała w piątek przewodnicząca Festiwalu prof. Katarzyna Krasoń z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, miejscami spotkań dzieci ze sztuką, plastyką, muzyką i filmem będą m.in. Teatr Rozrywki w Chorzowie, oraz katowickie Centrum Sztuki Filmowej, Akademia Muzyczna, Teatr Lalki i Aktora "Ateneum", Biblioteka Śląska.
Dzieci, w tym także niepełnosprawne, będą prezentowały własne spektakle przed rówieśnikami, pokażą prace plastyczne na wystawach, które będą prezentowane w kilku miejscach, wezmą udział w premierze filmu dla dzieci, oraz w koncercie muzycznym podczas, którego zobaczą na scenie także półtorarocznych wykonawców.
"Chcieliśmy stworzyć takie święto obcowania ze sztuką" - powiedziała PAP prof. Krasoń. "Idea Festiwalu jest taka, aby aspekt wychowania estetycznego i działalność artystyczną połączyć z ideą ekspresji, ekspresji jako wyrażania siebie. Osią programową naszego Festiwalu jest oddziaływanie poprzez sztukę na dzieci, i nie chodzi tu o uzyskanie wielkich artystycznych efektów, tylko o pokazanie, że jak wielką moc daje możliwość wyrażania siebie" - powiedziała przewodnicząca Festiwalu.
Krasoń podkreśla, że w początkowych latach działalności Festiwal nakierowany był w szczególności na szkołę podstawową, obecnie obejmuje zarówno przedszkola, jak i gimnazja, a zdarza się, że biorą w nim udział także studenci. "Bardzo nas cieszy, że do imprezy włączyły się przedszkola z wielu miast i mniejszych miejscowości, a także starsza młodzież, która uczestniczy w idei teatrów dzieci niepełnosprawnych" - dodała Krasoń.
W ramach tegorocznej dziesiątej edycji imprezy, odbędą się także - Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Terapia poprzez sztukę - literatura i teatr", warsztaty animacji filmowej dla nauczycieli, prezentacja spektaklu "Szukając siebie" w wykonaniu studentów muzykoterapii z Akademii Muzycznej.
Ważnym punktem programu będą także warsztaty dla nauczycieli realizowane w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Goduli w Chorzowie. Ich tematami będą m.in.: zabawy teatralne wieku przedszkolnego, tańce integracyjne, propozycje zabaw i tańców wspierających mechanizm uczenia się, haft matematyczny, terapia śmiechem, arteterapia.
Wśród imprez towarzyszących znalazły się: Przegląd Piosenki Integracyjnej, warsztaty plastyczne dla dzieci przedszkolnych.
Festiwal potrwa od 16 do 24 kwietnia. Organizowany jest m.in. przez Centrum Ekspresji Dziecięcej przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Bibliotekę Śląską, Akademię Muzyczną, Centrum Sztuki Filmowej, Fabrykę Kreatywności w Chorzowie, Polskie Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów "Klanza" Koło w Tychach, Zakład Pedagogiki Twórczości i Ekspresji Dziecka Uniwersytetu Śląskiego, oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości im. Goduli.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.