Dzieciństwo pełne kultury

Pokazy filmów dla dzieci, występy teatralne, warsztaty terapii śmiechem, taniec - takie atrakcje przygotowano dla dzieci z przedszkoli i szkół woj. śląskiego w ramach X edycji Festiwalu Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej.

Jak poinformowała w piątek przewodnicząca Festiwalu prof. Katarzyna Krasoń z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, miejscami spotkań dzieci ze sztuką, plastyką, muzyką i filmem będą m.in. Teatr Rozrywki w Chorzowie, oraz katowickie Centrum Sztuki Filmowej, Akademia Muzyczna, Teatr Lalki i Aktora "Ateneum", Biblioteka Śląska.

Dzieci, w tym także niepełnosprawne, będą prezentowały własne spektakle przed rówieśnikami, pokażą prace plastyczne na wystawach, które będą prezentowane w kilku miejscach, wezmą udział w premierze filmu dla dzieci, oraz w koncercie muzycznym podczas, którego zobaczą na scenie także półtorarocznych wykonawców.

"Chcieliśmy stworzyć takie święto obcowania ze sztuką" - powiedziała PAP prof. Krasoń. "Idea Festiwalu jest taka, aby aspekt wychowania estetycznego i działalność artystyczną połączyć z ideą ekspresji, ekspresji jako wyrażania siebie. Osią programową naszego Festiwalu jest oddziaływanie poprzez sztukę na dzieci, i nie chodzi tu o uzyskanie wielkich artystycznych efektów, tylko o pokazanie, że jak wielką moc daje możliwość wyrażania siebie" - powiedziała przewodnicząca Festiwalu.

Krasoń podkreśla, że w początkowych latach działalności Festiwal nakierowany był w szczególności na szkołę podstawową, obecnie obejmuje zarówno przedszkola, jak i gimnazja, a zdarza się, że biorą w nim udział także studenci. "Bardzo nas cieszy, że do imprezy włączyły się przedszkola z wielu miast i mniejszych miejscowości, a także starsza młodzież, która uczestniczy w idei teatrów dzieci niepełnosprawnych" - dodała Krasoń.

W ramach tegorocznej dziesiątej edycji imprezy, odbędą się także - Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Terapia poprzez sztukę - literatura i teatr", warsztaty animacji filmowej dla nauczycieli, prezentacja spektaklu "Szukając siebie" w wykonaniu studentów muzykoterapii z Akademii Muzycznej.

Ważnym punktem programu będą także warsztaty dla nauczycieli realizowane w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Goduli w Chorzowie. Ich tematami będą m.in.: zabawy teatralne wieku przedszkolnego, tańce integracyjne, propozycje zabaw i tańców wspierających mechanizm uczenia się, haft matematyczny, terapia śmiechem, arteterapia.

Wśród imprez towarzyszących znalazły się: Przegląd Piosenki Integracyjnej, warsztaty plastyczne dla dzieci przedszkolnych.

Festiwal potrwa od 16 do 24 kwietnia. Organizowany jest m.in. przez Centrum Ekspresji Dziecięcej przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Bibliotekę Śląską, Akademię Muzyczną, Centrum Sztuki Filmowej, Fabrykę Kreatywności w Chorzowie, Polskie Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów "Klanza" Koło w Tychach, Zakład Pedagogiki Twórczości i Ekspresji Dziecka Uniwersytetu Śląskiego, oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości im. Goduli.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  -5°C Wtorek
  rano
  wiecej »