Kard. Nycz o rozdrapywaniu i oczyszczaniu ran

Rany, która się pięknie zabliźnia, nie wolno rozdrapywać. Ale też rana, która nie została do końca oczyszczona, nigdy się nie zabliźni. Modlimy się za tych, którzy próbują rozdrapywać zagojone rany, ale i za odpowiedzialnych za to, by cały kontekst tego tragicznego wydarzenia sprzed dwóch lat oczyścić – by ta polska rana mogła się do końca uleczyć – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w kościele akademickim św. Anny w Warszawie w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin, w drugą rocznicę tragicznego wydarzenia.

W Eucharystii, która rozpoczęła się Koronką do Miłosierdzia, wzięły udział rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oraz rektorzy warszawskich uczelni wyższych i liczni mieszkańcy stolicy.

We wstępie do Mszy kard. Kazimierz Nycz powiedział, że śmierć 96 „znakomitych Polaków” z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką pod Smoleńskiem było najtragiczniejszym wydarzeniem w historii Polski po drugiej wojnie światowej. – Wszyscy tamtego dnia, tamtych tygodni, miesięcy, pogrążyliśmy się w wielkim smutku nad śmiercią ludzi ważnych, dla wielu z nas bardzo bliskich – dodał.

W homilii kard. Nycz nawiązał do opowieści o apostołach, który rozgoryczeni śmiercią Chrystusa, podążyli do Emaus, nie zauważając, że Jezus idzie z nimi. Podobnie jest często w naszym życiu: nie rozpoznajemy Boga, który towarzyszy nam we wszystkich wydarzeniach, jakie nam się przytrafiają, zarówno radosnych, jak i smutnych.

Gdy uczniowie zrozumieli, kogo spotkali na swej drodze, szybko wrócili, „nie tylko po to, by być radosnymi, ale też by tę radość przekazać innym, by świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym” – mówił metropolita warszawski.

„Nie ma innej drogi chrześcijańskiego życia, innej drogi odzyskiwania i budowania sensów naszego życia, jak droga przez zmartwychwstanie” – tłumaczył hierarcha. Jak dodawał, ludzkie życie musi mieć sens, inaczej będzie tak, jak stwierdza Benedykt XVI: że współczesny człowiek bardzo często nie wie, dokąd idzie. – Aby ten sens odzyskać, trzeba tak jak apostołowie z Emaus, spotkać Zmartwychwstałego, uwierzyć i głosić innym – powiedział kard. Nycz.

- Jeżeli są jakieś słowa pociechy dla tych, którzy stracili swoich najbliższych, to są to właśnie słowa pociechy zawarte w drodze do Emaus – mówił kard. Nycz. – Nie ma innych słów pociechy dla żony, męża, dla dzieci, rodziców, krewnych i przyjaciół, którzy dwa lata temu stracili swoich najbliższych, jak te słowa, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i żyje, i wszystkich nas prowadzi do zmartwychwstania – wyjaśnił metropolita warszawski.

Kaznodzieja przypomniał, że dziś modlimy się za ofiary katastrofy smoleńskiej i ich rodziny, by „Pan Bóg był pociechą”. Jak dodał, modlitwa jest potrzeba także o to, by czas oraz wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, które jako jedyne są w stanie zaleczyć rany, były pomocą w tych trudnych chwilach, które „pewnie długo jeszcze będą boleć i będą ranami czasem się otwierającymi”.

„Ale tak jak wie to dobrze każdy lekarz: rany, która się pięknie zabliźnia, nie wolno rozdrapywać. Ale też rana, która nie została do końca oczyszczona, nigdy się nie zabliźni” – wyjaśnił metropolita warszawski.

- Dlatego modlimy się także za tych, którzy próbują czasem rozdrapywać zagojone rany, ale i za odpowiedzialnych za to, by cały kontekst tego tragicznego wydarzenia sprzed dwóch lat oczyścić – by się mogła ta polska rana do końca uleczyć i zabliźnić – powiedział kard. Nycz.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  11.04.2012 07:13

  Diabłu świeczkę, Panu Bogu ogarek.
  Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie.

   

 • ks.Bogdan
  11.04.2012 21:54
  biskupie Nycz nie ośmieszaj się
 • Andrzej
  11.04.2012 23:54
  Dla mnie smoleńską ranę wszelkimi sposobami opcja rządowo-medialna stara się zabandażować kłamstwami i wymusić zapomnienie. Rodziny wraz z rozumiejącą ją częścią społeczeństwa będzie rozdrapywać tę ranę aby się nie zabliźniła przed oczyszczeniem. Na szybkie zagojenie się nie zanosi. A szkoda. Kolejny raz widać jak wzajemne animozje niewielkich grup wpływu dzielą społeczeństwo i gubią kraj. Czy na tym portalu nie można oczekiwać mądrzejszej postawy? Oczywiście nie od tych drogich gości, którzy są tu oddelegowani, a których już poznaliśmy.
 • Maxim
  12.04.2012 13:37
  Te mówienie o ranach to takie masło maślane. Nic z tego nie rozumiem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »