By nikt nie ginął na naszych drogach

O to, byśmy kierowali się rozsądkiem, miłością i odpowiedzialnością na drodze apeluje krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura. Tydzień przed długim majowym weekendem, 22 kwietnia, przypada VI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców.

Tegoroczne hasło Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców wzywa do bycia chrześcijaninem także na drodze. „Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój” – przypomina „Dekalog Kierowcy”. Tekst „Dekalogu” opracowała MIVA Polska - organizacja dostarczająca pojazdy polskim misjonarzom. Wskazuje m.in. na to, by być trzeźwym, szanować innych uczestników ruchu, pamiętać o zapięciu pasów, a także by pomagać potrzebującym na drodze i nie zapominać o modlitwie.

Mszy św. w intencji kierowców, pieszych i rowerzystów w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.00 będzie przewodniczył krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura. Uroczystość będzie miała miejsce przy powstającym właśnie w Olsztynie sanktuarium bł. Jana Pawła II. O modlitwie w intencjach kierowców i pieszych warto pamiętać jednak przez cały rok – zaznacza ks. Midura.

MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przygotowało na rok 2012 specjalne intencje modlitewne. W kwietniowej modlimy się o to, aby w naszej Ojczyźnie skuteczniej i sprawniej mogła rozwijać się bezpieczna sieć dróg. Kolejne intencje mówią m.in. o tym, by zatroszczyć się o sprawność swoich pojazdów, a także o tym, by młodzi kierowcy jeździli ostrożniej. Do wspólnej modlitwy w podanych na każdy miesiąc intencjach przyłączają się, szczególnie w pierwszą sobotę miesiąca, polscy misjonarze na całym świecie.

„Wszystko to, co robimy na szosie bądź ulicy ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla naszego ludzkiego bytu, ale również dla losów, zdrowia i życia innych użytkowników drogi, czyli naszych bliźnich” – podkreśla ks. Marian Midura. Jak podaje, każdego roku na trasach całego świata ginie około 1 mln 300 tysięcy osób, w Polsce około 4 tysięcy.

Plakat na VI Niedzielę Modlitw za Kierowców to zdjęcie tego, co widzi prowadzący samochód: dłoń na kierownicy, wskaźnik bezpiecznej prędkości i zawieszony blisko kierownicy różaniec. Zamieszczony jest także tekst modlitwy o Boże błogosławieństwo w czasie podróży oraz wezwania do św. Krzysztofa, patrona podróżujących.

Plakat zachęca też do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kierowców na Jasną Górę. Odbędzie się ona już po raz jedenasty, w sobotę 12 maja pod hasłem „Kierowcy i podróżni ludźmi zawierzenia - na wzór bł. Jana Pawła II”.

Uczestnicy pielgrzymki spotkają się na wspólnej Mszy św. w intencji kierowców i podróżujących oraz powierzą się opiece Matki Bożej i św. Krzysztofa. W programie zaplanowano też poświęcenie pojazdów oraz Drogę Krzyżową na jasnogórskich wałach w intencji ofiar wypadków drogowych. W pielgrzymce, oprócz kierowców, jak co roku wezmą udział m.in. przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze, kierowcy rajdowi z Orlen Team, misjonarze i duszpasterze. „Niech Jasnogórski Wieczernik zjednoczy w modlitwie wszystkich kierowców i podróżujących!” – zachęca ks. Midura.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »