Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyślą w powietrze balon stratosferyczny, który wzniesie się na wysokość 30 kilometrów. Rezultaty badań będą wykorzystane przy budowie łazika marsjańskiego - informuje "Dziennik Polski".
Jak mówi Mateusz Bryła, prezes Koła Naukowego Integra przy Katedrze Automatyki, celem badaczy jest stworzenie platformy do testowania elektroniki w skrajnych warunkach - niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu, czyli nieco zbliżonych do tych panujących na Marsie.
Zebrane doświadczenia wykorzystamy przy budowie łazika marsjańskiego, który weźmie udział w dorocznych zawodach organizowanych przez The Mars Society na pustyni w Utah w USA - zapowiada Bryła.
Start balonu planowany jest po długim majowym weekendzie. W gondoli znajdzie się aluminiowa kapsuła, a w niej - dwa aparaty fotograficzne, kamera HD, termometr, barometr, miernik wilgotności, GPS oraz moduł GSM - wylicza dziennik.
Wcześniej misja balonu będzie zgłoszona do ośrodka kontroli ruchu powietrznego na krakowskim lotnisku w Balicach, który stworzy dla niego specjalne okno startowe i uprzedzi przelatujące w pobliżu samoloty.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.