Ogień Lolek na Matysce

Za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II dziękują uczestnicy pieszej pielgrzymki "Ogień Lolek", która wyruszyła 5 maja rano spod Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej na Matyskę w Beskidzie Żywieckim

Wśród około 200 pielgrzymów są całe rodziny, niepełnosprawni, dzieci i młodzież szkolna, kapłani, wychowawcy i opiekunowie.

Cztery lata temu niemal tę samą, 32-kilometrową trasę pokonali biegacze z Włoch, którzy przywieźli do Polski ogień z grobu Jana Pawła II, nazwany "Lolkiem".

Dziś na placu przed Kurią bielsko-żywiecką pątnikom błogosławił bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz podkreślił, że warto przypominać sobie, jakim dobrem dla Kościoła i wiernych był Jan Paweł II. „Dziś wy pokonujecie długa droga przez nasze miasto Bielsko-Białą, Bystrą, Meszną, Buczkowice, Godziszkę, Lipową, Twardorzeczkę, Radziechowy na szczyt Matyski. Nie będzie to łatwy fizycznie odcinek, ale wiem, że pokonacie go z radością, by przez to wyrazić wdzięczność i miłość do bł. Jana Pawła II” – mówił biskup, który razem z pielgrzymami odśpiewał przy papieskim pomniku „Barkę”.

Jadwiga Klimonda ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc” przypomniała, że patronem tej pielgrzymki jest tak o. Michał Tomaszek, pochodzący z Żywiecczyzny franciszkanin zamordowany w 1991 roku wraz ze swoimi zakonnym współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim w peruwiańskim Pariacato. Intencją modlitw uczestników pielgrzymki jest także prośba o pokój w Polsce i na świecie. Aby w pielgrzymce lepiej rozważać cierpienia Chrystusa, każdy z pątników otrzymał symbole kolców korony cierniowej wykonane z drzewa akacji.

Trasa czwartej pielgrzymki "Ogień Lolek" prowadzi przez kilka beskidzkich gmin. W każdej z nich dołączać będą do grupy nowi pielgrzymi. Dotrą razem do stóp Matyski, skąd przejdą Golgotą Beskidów pod Krzyż Jubileuszowy. Na szczycie sprawowana będzie uroczysta Eucharystia.

Organizatorami pielgrzymki są: kuria diecezji bielsko-żywieckiej, „Solidarność” Podbeskidzia, parafie, przez które prowadzi trasa pielgrzymki, i Stowarzyszenie „Dzieci Serc”.

Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, podczas których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »