Za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II dziękują uczestnicy pieszej pielgrzymki "Ogień Lolek", która wyruszyła 5 maja rano spod Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej na Matyskę w Beskidzie Żywieckim
Wśród około 200 pielgrzymów są całe rodziny, niepełnosprawni, dzieci i młodzież szkolna, kapłani, wychowawcy i opiekunowie.
Cztery lata temu niemal tę samą, 32-kilometrową trasę pokonali biegacze z Włoch, którzy przywieźli do Polski ogień z grobu Jana Pawła II, nazwany "Lolkiem".
Dziś na placu przed Kurią bielsko-żywiecką pątnikom błogosławił bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz podkreślił, że warto przypominać sobie, jakim dobrem dla Kościoła i wiernych był Jan Paweł II. „Dziś wy pokonujecie długa droga przez nasze miasto Bielsko-Białą, Bystrą, Meszną, Buczkowice, Godziszkę, Lipową, Twardorzeczkę, Radziechowy na szczyt Matyski. Nie będzie to łatwy fizycznie odcinek, ale wiem, że pokonacie go z radością, by przez to wyrazić wdzięczność i miłość do bł. Jana Pawła II” – mówił biskup, który razem z pielgrzymami odśpiewał przy papieskim pomniku „Barkę”.
Jadwiga Klimonda ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc” przypomniała, że patronem tej pielgrzymki jest tak o. Michał Tomaszek, pochodzący z Żywiecczyzny franciszkanin zamordowany w 1991 roku wraz ze swoimi zakonnym współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim w peruwiańskim Pariacato. Intencją modlitw uczestników pielgrzymki jest także prośba o pokój w Polsce i na świecie. Aby w pielgrzymce lepiej rozważać cierpienia Chrystusa, każdy z pątników otrzymał symbole kolców korony cierniowej wykonane z drzewa akacji.
Trasa czwartej pielgrzymki "Ogień Lolek" prowadzi przez kilka beskidzkich gmin. W każdej z nich dołączać będą do grupy nowi pielgrzymi. Dotrą razem do stóp Matyski, skąd przejdą Golgotą Beskidów pod Krzyż Jubileuszowy. Na szczycie sprawowana będzie uroczysta Eucharystia.
Organizatorami pielgrzymki są: kuria diecezji bielsko-żywieckiej, „Solidarność” Podbeskidzia, parafie, przez które prowadzi trasa pielgrzymki, i Stowarzyszenie „Dzieci Serc”.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, podczas których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.