Papieska Rada „Iustitia et Pax” widzi potrzebę kolejnej międzynarodowej władzy nadzorczej. Tym razem chodzi o ochronę środowiska naturalnego.
Mówił o tym sekretarz tej dykasterii podczas rzymskiego seminarium poświęconego roli Włoch na czerwcowej oenzetowskiej konferencji Rio+20 o zrównoważonym rozwoju.
„Kościół od lat walczy o uznanie prawa narodów do dostępu do wspólnych dóbr, których nie wolno używać w sposób nierozsądny i wyłącznie przez nielicznych – stwierdził bp Mario Toso. – Aby osiągnąć ten cel, trzeba przezwyciężyć czysto merkantylne zarządzanie takimi dobrami, jak woda i energia. Jednak obecne struktury międzynarodowe wydają się dramatycznie niewydolne”.
Zdaniem sekretarza Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” należałoby w tym celu ustanowić międzynarodowy zarząd nad środowiskiem, reformując istniejące struktury. Chodzi w pierwszym rzędzie o Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) oraz samą ONZ. Przydałby się także odnośny „międzynarodowy trybunał sprawiedliwości, który mógłby monitorować działalność państw oraz pomagać w realizacji światowego dobra wspólnego” – dodał bp Toso.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.