Obama wkrótce odpowie Komorowskiemu

Ambasador USA Lee A. Feinstein powiedział w czwartek dziennikarzom, że prezydent Barack Obama otrzymał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego i wkrótce się do niego odniesie. List dotyczył wypowiedzi prezydenta USA, w której użył określenia "polski obóz śmierci".

"Mam nadzieję, że możemy coś zrobić w związku z tym incydentem. Możemy wykorzystać tę sytuację, aby wykorzenić takie wyrażenia ze słownika" - podkreślił Feinstein, który bierze udział we Wrocław Global Forum.

Obama użył słów o "polskim obozie śmierci" podczas wtorkowych uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego. Mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów, Obama powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci". Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć, jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

"Prezydent Obama i prezydent Komorowski wypracowali bardzo bliskie relacje. Polska i USA są bardzo bliskimi sojusznikami i jak przystało na takie relacje między naszymi prezydentami i krajami, prezydent Obama wkrótce odniesie się do tego listu" - powiedział Feinstein.

Na pytanie o skierowany do niego list senatora PO Bogdana Klicha w sprawie wprowadzenia w amerykańskich szkołach specjalnego programu o Holokauście, ambasador powiedział, że Klich jest jego przyjacielem i nie tylko wysłał list, ale i dzwonił, aby porozmawiać na ten temat.

Jak dodał, on sam w Polsce mieszka wraz z rodziną od 3 lat i wszyscy oni zostali bardzo ciepło przyjęci w Polsce, gdzie sięgają jego korzenie. "Jestem oddany idei wspólnej pracy na rzecz podnoszenia świadomości w Ameryce i na całym świecie, świadomości na temat poświęcenia i odwagi Polaków, którzy ryzykowali swoje życie dla dobra innych współobywateli" - zaznaczył ambasador.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
2°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »