Uwaga młode małżeństwa! Katedra warszawsko - praska, zaprasza do wyjątkowego, wspólnego świętowania: na Paradę Par Ślubnych
Pachnący dywan
W Boże Ciało - w wielu miejscach w Polsce i na świecie, układano właśnie kobierce z kwiatów. Najsłynniejszym z dywanów kwiatowych jest tworzony corocznie w angielskiej katedrze mieszczącej się w miejscowości Arundel w hrabstwie West Sussex na południu kraju. Powstaje dzięki rodzinie hrabiowskiej wiernej katolicyzmowi nieprzerwanie od czasów średniowiecza.
Próbą przeniesienia tej pięknej tradycji na polski grunt jest stworzenie kwiatowego dywanu w uroczystość Bożego Ciała na warszawskiej Pradze. Powstanie on ze świeżych kwiatów i płatków, ułożonych w różne wzory i symbole. Idealną oprawą dla niego będzie dostojna architektura katedry utrzymana w stylu neogotyckim, zaprojektowana przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego.
Wysiłek stworzenia kwiatowego dywanu podjęła nieformalna grupa wolontariuszy pod opieką proboszcza katedry, ks. Bogusława Kowalskiego. Tradycja ta ma szansę zostać upowszechniona także w innych punktach na mapie stolicy i kraju. Dotychczas najsłynniejsze polskie dywany, często kilometrowej długości, powstawały w miejscowości Spycimierz koło Uniejowa.
- W centrum każdych obchodów święta Bożego Ciała znajduje się Eucharystia jako źródło wszystkich sakramentów, w tym również jako centrum sakramentu małżeństwa, które powstaje oraz trwa dzięki Niej. Bliskość młodych małżeństw Eucharystii jest najlepszym, nadprzyrodzonym gwarantem ich wierności małżeńskiej, której małżonkowie mają nadzieję dochować - mówi proboszcz katedry, ks. Bogusław Kowalski. - Dzięki Eucharystii mogą patrzeć w przyszłość z ufnością, pamiętając o tym, że to sam Bóg błogosławi ich miłość i cieszy się wraz z nimi z ich radości – tych, którzy miłości doznali i na nią odpowiedzieli. Trwanie przy Eucharystii, która połączyła małżonków w dniu ślubu i łączy w codziennym życiu, jest potężnym symbolem wierności. Dywan kwiatowy oraz obecność młodych małżonków podczas uroczystości Bożego Ciała, będzie pięknym i dobitnym podkreśleniem wagi i wymowy tego Święta. Dlatego zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do katedry.
Informacji o uroczystości udzielają: ks. proboszcz Bogusław Kowalski (tel. 604984898) oraz Marta i Paweł Baczewscy (tel. 880024213).
Agata Puścikowska/ www.polskiekwiaty.org
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.