"Sztuka" szydząca z islamu - w Tunezji (!)

Radykalni muzułmanie starli się w nocy z poniedziałku na wtorek z policją w Tunisie z powodu obraźliwej - ich zdaniem - wystawy sztuki. Zatrzymano ponad 80 osób. Władze potępiły wystawę, jako prowokację.

W poniedziałek kilkusetosobowa grupa salafitów wdarła się do galerii sztuki i zniszczyła część eksponatów, m.in. karykaturalny obraz Mekki, dzieło przedstawiające nagą kobietę i imię Allaha utworzone z karaluchów. Następnie demonstranci podpalili posterunek policji w dzielnicy La Marsa, gdzie znajduje się galeria.

Zamieszki trwały w stolicy Tunezji przez całą noc i we wtorek rano. W kilku dzielnicach Tunisu protestujący blokowali ulice i linie tramwajowe, palili opony i rzucali w policję koktajlami Mołotowa. W niektórych dzielnicach sklepy nie zostały otwarte i widać było ślady rabunku.

Policja starała się opanować protesty za pomocą gazu łzawiącego i strzelając na postrach. Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że zatrzymano 86 uczestników zamieszek, a siedmiu policjantów zostało rannych.

Były to najgwałtowniejsze zamieszki od obalenia autorytarnego prezydenta Tunezji Zina el-Abidina Ben Alego i początku arabskiej wiosny.

Rządząca w Tunezji umiarkowana islamska Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda) potępiła kontrowersyjną wystawę jako prowokację i obrazę uczuć religijnych, zaapelowała jednak do swoich zwolenników o unikanie przemocy.

Według Associated Press rola islamu w społeczeństwie i polityce Tunezji pozostaje najbardziej sporną kwestią od czasu odsunięcia od władzy prezydenta Ben Alego w styczniu 2011 roku. Od tego czasu w kraju kilkakrotnie dochodziło do starć zwolenników islamizacji państwa z policją.

Salafici, z których część sympatyzuje z Al-Kaidą, domaga się większego znaczenia islamu w życiu publicznym, podczas gdy świeckie elity kraju obawiają się, że zapędy radykalnych muzułmanów zdławią kruchą demokrację w Tunezji, m.in. znosząc swobodę wypowiedzi - pisze agencja AP.

W poniedziałek przywódca Al-Kaidy Ajman Al-Zawahiri wystosował apel do Tunezyjczyków, aby bronili wartości islamskich przed Partią Odrodzenia. Ugrupowanie to znajduje się w kłopotliwym położeniu, gdyż z jednej strony salafici oskarżają je o sekularystyczne zapędy, a z drugiej zwolennicy świeckiego modelu państwa zarzucają jej zbytnią pobłażliwość w stosunku do salafitów - pisze Reuters.

Tunezja była pierwszym krajem arabskiej wiosny. Fala antyreżimowych demonstracji w całym kraju doprowadziła do obalenia rządzącego od 23 lat prezydenta Ben Alego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  5°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »