Dziś ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża

Dziś w Tarnowie odbędzie się ingres nowego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W uroczystości wezmą udział kardynałowie i biskupi z całej Polski. Obecny będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. To historyczne i ważne wydarzenie dla Kościoła tarnowskiego. Po raz pierwszy w dziejach diecezji, która ma 226 lat, biskup diecezjalny wywodzi się z duchowieństwa tarnowskiego.

Ingres rozpocznie się o 11.00 w tarnowskiej katedrze, godzinę wcześniej w domu biskupa tarnowskiego przy ul. Mościckiego odbędzie się kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokona się to poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma apostolskiego mianującego bp. Andrzeja Jeża biskupem tarnowskim. Po sprawdzeniu autentyczności przedstawionego dokumentu kanclerz kurii sporządzi protokół, który zostanie podpisany przez bpa Jeża oraz członków Kolegium Konsultorów.

Swój udział w uroczystości potwierdziło ponad dwudziestu biskupów i kardynałów m.in. kard. Stanisław Dziwisz metropolita krakowski, kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski, abp Wiktor Skworc metropolita katowicki, abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, bp Wojciech Polak sekretarz generalny KEP, a także abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, bp Andrej Imrich biskup pomocniczy ze Spiskiej Kapituły na Słowacji, bp Antoni Bonifacy Reimann z wikariatu apostolskiego Ñuflo de Chávez w Boliwii.

Obecni będą parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, kapłani, siostry zakonne, klerycy i mieszkańcy całej diecezji. Przyjadą m.in. górale z Krościenka i Limanowej.

Obok papieskiego pomnika przy katedrze będzie telebim i ławki dla wiernych. W bazylice także zostaną zainstalowane mniejsze telebimy, by wierni mogli zobaczyć przebieg uroczystości.

W piątek, od samego rana nie będzie można parkować na Placu Katedralnym. Natomiast parkingi w Wyższym Seminarium Duchownym zarezerwowane zostały dla księży biskupów oraz gości spoza diecezji.

Parkingi dla samochodów osobowych będą przy Urzędzie Wojewódzkim oraz przy ul. Piłsudskiego (przy WSD), Katedralnej i na Placu Kazimierza. Autokary mogą parkować nieco dalej - na tzw. Kapłanówce, przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.

Bp Wiesław Lechowicz administrator diecezji zaprasza wszystkich wiernych do udziału w ingresie. Prosi też o modlitwę w intencji nowego biskupa tarnowskiego.

Szczególne zaproszenie, biskup kieruje do wiernych z Limanowej – rodzinnej miejscowości bp. Andrzeja Jeża, a także do mieszkańców Krościenka, Wierzchosławic, Tarnowa–Mościc i Nowego Sącza, gdzie wcześniej pracował biskup Jeż, jako wikariusz i proboszcz.

Ingres jest pierwszym oficjalnym wejściem biskupa do jego kościoła, czyli kościoła katedralnego. Rozpocznie się on od procesji do katedry. Przy drzwiach świątyni nowy biskup zostanie powitany przez ks. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej. Następnie uda się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczyta pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczy także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej.Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego będzie zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, na którą wprowadzi bp. Jeża nuncjusz apostolski.

Później nastąpi homagium – czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa. Złożą je bp Wiesław Lechowicz oraz bp Władysław Bobowski, przedstawiciele tarnowskiego duchowieństwa, w tym także kurii oraz seminarium duchownego, Wydziału Teologicznego, osób życia konsekrowanego i wierni świeccy.

Następnie bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św., podczas której wygłosi homilię.
Po modlitwie po komunii gratulacje i życzenia złożą m.in.: przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowieństwa, osób konsekrowanych, wiernych świeckich oraz władz samorządowych.

Na zakończenie liturgii nowy biskup tarnowski skieruje podziękowania i udzieli zgromadzonym błogosławieństwa.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
20°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »