Wracają turyści z "wakacji" z Alba Tour

Nawet 3 tys. osób może być poszkodowanych przez biuro podróży Alba Tour.

3 tys. osób może być poszkodowanych przez poznańskie biuro turystyczne Alba Tour - poinformował marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. 12 lipca firma poinformowała, że zawiesiła swoją działalność i w najbliższym czasie nie będą realizowane kolejne wyjazdy. Tego dnia wielkopolski samorząd, po informacjach otrzymanych od klientów biura, zdecydował, że sprowadzi do Polski turystów, którzy przebywają w Egipcie.

Dziś do Polski wrócą wszystkie osoby, które wyjechały z biurem do Egiptu. To w sumie ponad 430 osób, które kończyły wakacje w tym tygodniu, a także te, które powinny skończyć wakacje za tydzień. Koszt transferu tych osób do Polski to ok. 600 tys. zł. Woźniak przyznał, że już wiadomo, iż może być problem z odzyskaniem tych pieniędzy. Ubezpieczenie biura opiewa bowiem na 209 tys. zł. Transferem z hoteli na lotnisko zajmie się firma Alfa Star. Zaznaczył, że za tę usługę również zapłaci samorząd.

Jak poinformował marszałek, z danych zebranych przez samorząd wynika, iż wakacje w poznańskiej firmie mogło wykupić ok. 3 tys. osób. Są to klienci, którzy "jeszcze nie skorzystali z oferty".

Wielkopolski samorząd zapowiedział, że będzie pośredniczył w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie odszkodowania.

"Jesteśmy w kontakcie z naszym biurem prawnym, które nad tym pracuje; sprawa jest trudna. Nie należy zakładać, że będziemy mogli zrekompensować szkody osobom, które zapłaciły za wyjazd. Nasz samorząd, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, może pośredniczyć w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie tego odszkodowania. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy wniosek o wypłatę odszkodowania" - powiedział PAP dyrektor departamentu sportu i turystyki wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Wiktor.

Przedstawiciele wielkopolskiego samorządu uprzedzają, że osoby mające roszczenia wobec Alba Tour, czyli takie, które już zapłaciły za wycieczkę, ale jeszcze na nią nie pojechały, mogą mieć kłopoty z odzyskaniem pieniędzy.

"Na razie koncentrujemy się na ratowaniu tych turystów, którzy są w Egipcie. Część tych osób ma kłopot z odzyskaniem paszportów w hotelach i ich opuszczeniem, tam działają nasze służby konsularne. Sytuacja jest trudna. Przedstawiciele MSZ zapewniają jednak, że również egipskie prawo w tym względzie jest po naszej stronie" - dodał.

Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji poinformowała PAP w piątek, że policja otrzymała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez poznańską firmę. "W tej chwili policjanci wykonują czynności sprawdzające. Ustalają, czy doszło do popełnienia przestępstwa przez tę firmę na szkodę jej klientów" - powiedziała.

Urząd marszałkowski planuje skierowanie do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli poznańskiej firmy. "Mamy podejrzenie, że jest to działalność nieuczciwa, a właściciele nie zamierzają uregulować swoich zobowiązań i nie będą dostępni. Nie ma kontaktu z właścicielami, jest kontakt z pracownikami biura" - powiedział Woźniak. Dodał, że zawiadomienie może trafić do prokuratury w przyszłym tygodniu.

Zaznaczył, że nie ma oficjalnej informacji o niewypłacalności firmy. "Mamy jednak wszelkie podstawy, żeby takiej niewypłacalności domniemywać" - stwierdził.

Poszkodowani klienci mogą uzyskać informację pod numerem telefonu +48 61 626 68 55.

Strona internetowa Alba Tour została wyłączona, niemożliwe są rezerwacje wycieczek. Wcześniej za jej pośrednictwem można było znaleźć oferty wylotów m.in. na Dominikanę, Kubę, do Brazylii, Meksyku i Kenii. Jeszcze w czwartek wieczorem na stronie widniały oferty dotyczące piątkowego wylotu z Warszawy i Katowic do Egiptu.

Alba Tour to biuro podróży, które zostało zarejestrowane na początku roku. Jak powiedział PAP Wiktor, jego właścicielem jest obywatel Egiptu.

Jak poinformowała w piątek wieczorem spółka Groupon Polska, klienci, którzy za jej pośrednictwem wykupili ofertę biura podróży Alba Tour, otrzymali propozycję zamiany na inną, równoważną wycieczkę z katalogu Groupon Travel lub zwrot 100 proc. wpłaconej kwoty podstawowej. Jak poinformował PAP przedstawiciel firmy Artur Bednarz, wycieczki w Alba Tour za pośrednictwem Groupona wykupiło ok. 3 tys. osób. "Z tej grupy mniej więcej połowa już zrealizowała wycieczki, więc zamiana albo zwroty pieniędzy dotyczy ok. 1,5 tys. osób" - powiedział. Na zwrot dokonanych przez klientów wpłat Groupon planuje przeznaczyć 1 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Niedziela
dzień
13°C Niedziela
wieczór
12°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
wiecej »