O misji wyznawców Chrystusa mówił Benedykt XVI, odwiedzając miasteczko Frascati.
W Mszy, której przewodniczył na placu przed tamtejszą katedrą, uczestniczyło ok. 8 tys. wiernych. Kardynałem tytułu podrzymskiej diecezji Frascati jest watykański sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Natomiast jej biskup Raffaello Martinelli przez ponad 20 lat pracował w Kongregacji Nauki Wiary, wnosząc wkład w przygotowanie Katechizmu Kościoła Katolickiego i jego Kompendium – przypomniał Ojciec Święty w homilii. Nawiązał w niej do dzisiejszej Ewangelii o rozesłaniu dwunastu apostołów (Mk 6, 7-13). Do ich grona należeli też patroni diecezji Frascati, święci Filip i Jakub – zwrócił uwagę Papież.
„Fakt, że Jezus powołuje swych uczniów, by bezpośrednio współpracowali w Jego misji, ukazuje jeden z aspektów Jego miłości. Nie lekceważy On pomocy, jaką inni ludzie mogą dawać Jego dziełu. Zna ich ograniczenia i słabości, ale nimi nie gardzi, a nawet nadaje im godność swoich wysłanników. Jezus rozsyła ich po dwóch i daje im pouczenia, które ewangelista Marek krótko streszcza. Pierwsze dotyczy ducha wyrzeczenia: apostołowie nie mają się przywiązywać do pieniędzy i wygód. Dalej Jezus przestrzega uczniów, że nie zawsze zostaną dobrze przyjęci. Nieraz będą odrzucani, a nawet mogą być prześladowani. Nie powinni się tym jednak przejmować. Mają mówić w imię Jezusa i głosić Królestwo Boże, nie troszcząc się o sukces. Sukces pozostawiają Bogu” – powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI wskazał, że Kościół ma głosić to, co mówi Bóg, a nie to, co ludzie chcą usłyszeć. Jego kryterium jest prawda i sprawiedliwość, choćby się to nie podobało mającym władzę.
„Bardzo ważne jest też inne wskazanie dzisiejszej Ewangelii. Dwunastu apostołów nie może się ograniczać do tego, by głosić nawrócenie – mówił Papież. – Głoszeniu słowa musi towarzyszyć, zgodnie z pouczeniami i przykładem Jezusa, uzdrawianie chorych. Chorych na ciele i duszy. Mowa o konkretnych uzdrowieniach z chorób, mowa też o wyrzucaniu złych duchów, czyli oczyszczaniu ludzkiego umysłu, oczyszczaniu oczu duszy, które są zaślepione ideologiami i dlatego nie mogą zobaczyć Boga, nie mogą zobaczyć prawdy i sprawiedliwości. To dwojakie uzdrowienie, cielesne i duchowe, jest zawsze zadaniem uczniów Chrystusa. Zatem misja apostolska musi zawsze obejmować te dwa aspekty: głoszenie słowa Boga i ukazywanie Jego dobroci przez miłość, służbę i poświęcenie” – wskazał Benedykt XVI.
Papież podkreślił potrzebę nowej ewangelizacji. Zachęcił do wykorzystania w tym celu Roku Wiary, który rozpocznie się w październiku, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Wskazał też wielkie znaczenie, jakie mają dla formacji chrześcijańskiej dokumenty soborowe i Katechizm Kościoła Katolickiego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.