Apel do Polaków i Rosjan aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła zawiera wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji przygotowywane przez Kościół katolicki w Polsce i Rosyjski Kościół Prawosławny.
Dokument podpisany zostanie 17 sierpnia w Warszawie przez przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika i patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
"To prawdopodobnie pierwszy w historii dokument podpisany przez przedstawicieli obydwu Kościołów" - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie ks. dr Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu.
Z kolej rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Henryk Paprocki podkreślił, że wizyta Cyryla I pierwszą w dziejach chrześcijaństwa w naszym kraju wizyta głowy rosyjskiego prawosławia. Podkreślił, że bezprecedensowość wizyty patriarchy polega także na tym, że spotka się on z najwyższymi przedstawicielami państwa polskiego.
Całość wspólnego przesłania zostanie ujawniona dopiero na dwie godziny przed jego podpisaniem. Ks. Kloch ujawnił jednak, że dokument zawierać będzie apel do przedstawicieli obydwu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła. "To jest niewątpliwie zapowiedź przyszłego powiedzenia sobie: 'przebaczamy i prosimy o przebaczenie'. Ale to będzie pewnie następny krok. 17 sierpnia zrobimy pierwszy, niezwykle istotny" – ocenił rzecznik Episkopatu.
Podpisanie przesłania będzie zwieńczeniem trzyletnich prac prowadzonych przez komisję złożoną z przedstawicieli obydwu Kościołów.
"To jest raczej początek nowego etapu i wspólne spojrzenie na niełatwą, wspólną historię aniżeli przełom" - ocenił ks. Kloch dodając, że we wzajemnych relacjach zdarzały się także karty tragiczne, jak choćby Katyń.
Zaznaczył też, że we wspólnym przesłaniu wątek historyczny jest potraktowany ogólnie, ponieważ tym muszą zając się historycy, których zadaniem jest wypowiedzenie się w poszczególnych kwestiach po dokonaniu kwerendy archiwów. "Zadaniem tego dokumentu nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji" - powiedział ks. Kloch. Dodał, że istotną kwestią jest zapoczątkowanie dialogu i rozmowa na gruncie Ewangelii.
"Mamy te same sakramenty, podobne wyzwania wobec współczesnego świata i stąd, jako bracia w chrześcijaństwie chcemy zajmować wspólne stanowiska" - podkreślił rzecznik Episkopatu.
Wspólne przesłanie do narodów Rosji i Polski, Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, zostanie podpisane 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Podpisy pod dokumentem złożą abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i patriarcha Cyryl, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Natomiast w przeddzień, 16 sierpnia, patriarcha Cyryl wraz z osobami towarzyszącymi złoży wizytę w gmachu Konferencji Episkopatu w Warszawie, gdzie wraz z przedstawicielami polskiego Episkopatu rozmawiać będzie o perspektywach współpracy i dialogu obu Kościołów.
Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl ma przebywać w Polsce w dniach 16-19 sierpnia. Przyjedzie tu na zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy i Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Będzie to pierwsza w dziejach chrześcijaństwa w naszym kraju wizyta głowy rosyjskiego prawosławia.
Gość z Rosji spędzi najpierw dwa dni w stolicy: 16 i 17 sierpnia. 17 sierpnia rano spotka się z przedstawicielami Episkopatu Polski, prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem w południe - wraz a abp. Józefem Michalkikiem – złoży podpis pod wspólnym przesłaniem Kościołów.
Wieczorem 17 sierpnia zwierzchnik RKP przyjedzie do Białegostoku, gdzie w katedrze św. Mikołaja spotka się z wiernymi. 18 sierpnia patriarcha ma odwiedzić także Supraśl, Hajnówkę, gdzie będzie się modlił w cerkwi Świętej Trójcy. Następnie uda się na Świętą Górę Grabarkę, gdzie wieczorem zainauguruje uroczystości Przemienienia Pańskiego. 19 sierpnia rano pod przewodnictwem patriarchy Cyryla w klasztorze na Górze Grabarka odprawiona będzie liturgia z okazji uroczystości Przemienienia Pańskiego. Po południu zwierzchnik RKP powróci do Moskwy.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.