Komitet Śledczy Rosji poinformował w piątek o aresztowaniu czterech podejrzanych o udział w zamachach, w których w czwartek ranny został mufti Tatarstanu Iłdus Fajzow, a jego zastępca zginął.
"Czterech podejrzanych zatrzymano dziś w ramach śledztwa w sprawie zastrzelenia Waliulli Jakupowa i zamachu na Iłdusa Fajzowa, dokonanych 19 lipca w Kazaniu" - powiedział rzecznik prasowy Komitetu, Władimir Markin.
Zatrzymani to biznesmen, 57-letni Rustem Gataullin, 39-letni mieszkaniec Kazania Murat Gallejew, 41-letni Ajrat Szakirow i 31-letni Azat Gajnutdinow.
Według śledczych "głównym motywem zamachów była działalność ofiar, a także nieporozumienia na tle ideologicznym". Mufti i jego zastępca byli wyznawcami salafizmu i zwolennikami walki z wahabbizmem, widząc w tym radykalnym odłamie islamu zagrożenie dla islamu tradycyjnego.
W Republice Tatarstan mieszka 4 mln muzułmanów.
Fajzow był krytykowany przez media w Tatarstanie za próby przejęcia kontroli nad jednym z najstarszych i największych meczetów w Kazaniu, który otrzymuje ogromne datki od wiernych.
Mufti nakazał przeprowadzenie kontroli finansowej w firmie "Idelhadż" Gataullina, specjalizującej się w organizacji hadżdżu, pielgrzymek muzułmanów do Mekki. Kontrola ta wywołała konflikt pomiędzy nimi - twierdzi Komitet Śledczy. Gataullin wielokrotnie groził Fajzowowi.
Samochód Fajzowa eksplodował w czwartek rano na ulicy pod światłami w centrum Kazania, stolicy Tatarstanu. Muftiemu chwilę przed wybuchem udało się wyskoczyć z maszyny; ranny w nogę został hospitalizowany.
Jego zastępca Waliulla Jakupow został wcześniej tego dnia postrzelony przed swoim domem i w wyniku odniesionych ran zmarł w szpitalu.
Władze Tatarstanu są zaniepokojone rosnącym wpływem radykalnych ugrupowań islamskich w republice, do tej pory niezbyt licznych w przeciwieństwie do Kaukazu Północnego.
Prezydent Władimir Putin określił obydwa zamachy jako "poważny sygnał" dla Rosji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.