Prezydent Władimir Putin podpisał w sobotę ratyfikowany przez parlament protokół przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podały służby prasowe Kremla.
Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała w środę protokół przystąpienia Rosji do Porozumienia z Marakeszu ustanawiającego WTO. Podpisanie protokołu, które nastąpiło w grudniu 2011 roku, zakończyło 18-letnie trudne negocjacje Moskwy z WTO.
Formalnie Rosja przystąpi do WTO w 30 dni po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej.
Rosja zostanie 154. członkiem WTO. Wejście Rosji do WTO jest uważane za największy krok na drodze dalszej liberalizacji handlu światowego od przystąpienia do tej organizacji Chin 10 lat temu.
Negocjacje WTO z Rosją trwały 18 lat. FR była największą gospodarką, która pozostawała poza tą organizacją. Wejście do WTO zabrało Rosji więcej czasu niż jakiemukolwiek innemu państwu.
Ratyfikacja protokołu pociąga za sobą konieczność zapłacenia wpisowego i rocznych składek. W roku 2012 z budżetu trzeba będzie wyasygnować 175-200 tys. franków szwajcarskich na wpisowe i - według wstępnych szacunków - 1,75 mln franków szwajcarskich na uiszczenie rocznej składki.
Pierwsze zobowiązanie akcesyjne Rosja musi spełnić już od 1 września, zmniejszając progresywnie opłaty celne z obecnych średnio 9,5 proc. do 6 proc. w 2015 roku.
Według rządu Rosji członkostwo w WTO pozwoli krajowi odzyskać stracone wpływy z eksportu. Rząd szacuje, że obecnie kraj traci rocznie około 2 mld dolarów z tytułu najróżniejszych dyskryminacyjnych posunięć wobec rosyjskiego eksportu. Rozmaite ograniczenia na import towarów z Rosji wprowadziły 23 państwa, w tym USA, Chiny, Indie i Korea Południowa, a także Unia Europejska.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.