Resort sprawiedliwości finalizuje prace nad drugą transzą zawodów przeznaczonych do deregulacji - zgodnie z zapowiedziami będzie to 80-90 profesji ekonomicznych. Wciąż jednak rząd nie przyjął projektu dotyczącego pierwszej transzy deregulacji 49 zawodów.
W czerwcu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiadał, że pierwszą transzę 49 zawodów przeznaczonych do deregulacji rząd skieruje do Sejmu jeszcze w lipcu.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka resortu Patrycja Loose, projekt niedawno został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów, który debatuje nad projektem, zanim zajmie się nim rząd. "Jesteśmy na bieżąco z wszystkimi pracami. Konsultujemy wszelkie uwagi z innych resortów i czekamy, kiedy Komitet Stały zajmie się projektem" - zapewniła Loose.
Ze źródeł zbliżonych do rządu PAP dowiedziała się, że Komitet Stały RM może się zająć projektem najwcześniej w trzeciej dekadzie sierpnia - choć i to nie jest pewne.
Projekt nowelizacji ponad 20 ustaw, który ma doprowadzić do całkowitej lub częściowej deregulacji 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380, jakie mamy w Polsce), minister sprawiedliwości prezentował wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem w marcu.
Resort chce, aby całkowicie zniesiono wymagania ustawowe m.in. dla przewodników i pilotów; licencje i wymogi mają też przestać obowiązywać pośredników pracy i doradców zawodowych. Zniesiony ma zostać egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Kursy, egzaminy i licencje zniesione zostaną też w odniesieniu do pracowników ochrony fizycznej.
Później nastąpiła faza konsultacji politycznych i społecznych. Były też protesty niektórych grup zawodowych (najdonioślej protestowali taksówkarze), co także doprowadziło do korekt projektu.
Tymczasem za dwa-trzy tygodnie resort chciałby prezentować drugą transzę grup zawodowych do deregulacji - dowiedziała się PAP w ministerstwie. Według rzeczniczki resortu "praktycznie gotowy" jest projekt deregulacji około 80-90 zawodów, głównie z branż będących obecnie pod kontrolą resortów finansów oraz transportu i budownictwa, m.in. maklerów giełdowych i doradców podatkowych. "Konsultujemy wszystko z partnerami" - zapewniła. Terminu ujawnienia projektu Loose nie chciała podać. Poinformowała jedynie, że do 16 sierpnia Gowin przebywa na urlopie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.