„Papież zachęcił nas do udziału w procesie pokojowym i okazał duże zainteresowanie prowadzonymi w tym celu rozmowami” – poinformował kolumbijską rozgłośnię RCN Radio abp Darío de Jesús Monsalve po wczorajszej audiencji w Castel Gandolfo.
Metropolita Cali jest jednym z kolejnej, 37-osobowej grupy biskupów Kolumbii odbywających obecnie wizytę ad limina Apostolorum. 11-tu z nich spotkało się wczoraj z Ojcem Świętym.
„Papież popiera nasz kraj, rozważając możliwość odwiedzenia w przyszłym roku miast Cali i Barranquilla” – powiedział abp Monsalve. Jak poinformował, Benedykt XVI wyraził niepokój o los porwanych i tysięcy zaginionych w kontekście trwającego już od pół wieku konfliktu zbrojnego. „Zapytywał z wielką troską o uprowadzonych, których przetrzymują nielegalne grupy w kolumbijskich górach. Domaga się on, by zostali uwolnieni. Pytał nas też o zamordowanych, których ciała nie zostały dotąd znalezione” – mówił metropolita Cali. W związku z ogłoszonym ostatnio rozpoczęciem przez rząd rozmów z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii FARC „Papież zachęcił Kolumbijczyków, by zasiewali w ludzkich sercach ziarna trwałego pokoju” – dodał abp Monsalve. Prezydent Juan Manuel Santos poinformował w zeszłym tygodniu, że rozmowy rozpoznawcze prowadzi się już od kilku miesięcy.
Do swego spotkania z Ojcem Świętym nawiązał też w wywiadzie dla agencji Zenit biskup pomocniczy Víctor Antonio Tamayo z Barranquilli, drugiego z kolumbijskich miast wymienianych jaki możliwy cel papieskiej wizyty. On również został wczoraj przyjęty w Castel Gandolfo. Jak stwierdził, biskupi dowiedzieli się o rozmowach rządu z partyzantami dopiero z prasy, gdy wyruszali do Rzymu.
Bp Tamayo wymienił problemy Kolumbii, o których tamtejszy episkopat poinformował Papieża. Wspomniał różnorodne formy przemocy, także społecznej, lewacką partyzantkę i prawicowe grupy paramilitarne, handel narkotykami. Zwrócił uwagę, że wiele jest osób zaginionych. W rodzinę godzą rozwody, aborcja czy propagowanie tzw. małżeństw homoseksualnych. Młodzieży zagraża zatracenie wartości, narkomania i wciąganie do band przestępczych. Kolumbijscy biskupi rozmawiają też z Benedyktem XVI o powołaniach kapłańskich i zakonnych oraz formacji w seminariach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.