Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek w Warszawie z przedstawicielami ukraińskiej opozycji; najpierw rozmawiał z Witalijem Kliczką, a później spotkał się z byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką
Spotkanie z Kliczką, liderem partii Ukraiński Demokratyczny Sojusz na rzecz Reform (UDAR), odbyło się w Belwederze; z Juszczenką polski prezydent rozmawiał w Pałacu Prezydenckim.
Komorowski odniósł się do tych spotkań podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego w Collegium Civitas. Jak mówił, przywódcy środowisk politycznych, z którymi rozmawiał w poniedziałek, "zdecydowanie uważają, że należy iść do Unii Europejskiej, zbliżać się do procesu tworzenia wspólnego pomysłu politycznego, kulturalnego, cywilizacyjnego, jakim jest integracja europejska".
"W przekonaniu Ukraińców Europa ma przyszłość" - podkreślił polski prezydent.
Tematami rozmów Komorowskiego z Kliczką i Juszczenką były m.in.: sytuacja wewnętrzna na Ukrainie, a także perspektywa podpisania i ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Komorowski mówił w ostatnim czasie, że dla przyszłej szansy Ukrainy na podpisanie i ratyfikowanie tej umowy kluczowa jest kwestia przebiegu październikowych wyborów parlamentarnych w tym kraju.
Z przedstawicielami ukraińskiej opozycji prezydent rozmawiał także podczas niedawnej oficjalnej wizyty na Ukrainie. Spotkał się wówczas z Witalijem Kliczką oraz z przywódczynią partii Naprzód Ukraino Natalią Korołewską i z Andrijem Szewczenką, piłkarzem, który startuje do parlamentu z listy jej partii - podała Kancelaria Prezydenta.
Zapowiadając poniedziałkowe spotkanie z Kliczką i Juszczenką prezydencki minister Jaromir Sokołowski mówił, że Komorowski jest zainteresowany utrzymywaniem dialogu politycznego ze wszystkimi najważniejszymi siłami politycznymi na Ukrainie.
Polski prezydent odwiedził Kijów w ubiegłym tygodniu, gdzie rozmawiał zarówno z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, jak i przedstawicielami opozycji. Z Janukowyczem rozmawiał także krótko w środę w Nowym Jorku przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W wyborach 28 października najważniejsi konkurenci to prezydencka Partia Regionów oraz po stronie opozycji: partia Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko i partia UDAR (Cios) znanego boksera Witalija Kliczki. (PAP)
hgt/ eaw/ jbr/
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.