W jednej z parafii chrzest co roku przyjmuje ok. tysiąca dorosłych osób.
O ewangelizacyjnych doświadczeniach w Chinach mówił 8 października ordynariusz diecezji Hong Kongu, kard. John Tong Hon, który z nominacji papieskiej jest przewodniczącym delegowanym XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego obrady toczą się w Watykanie od 7-28 października br. na temat „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.
Purpurat zwrócił uwagę, że w Hong Kongu jest wiele rodzin, które żyją w strachu przed reżimem komunistycznym, po tym jak w 1997 r. ta była kolonia brytyjska wróciła pod panowanie Chińskiej Republiki Ludowej. Kard. Tong Hon podkreślił, że słowo "kryzys" w języku chińskim ma dwa znaczenia: "zagrożenie" i "szansę". "Wobec związanej z kryzysem niepewności również niepraktykujący katolicy poszukują duchowego wsparcia ze strony Kościoła. Wielu wiernych bierze udział w katechezach, kursach biblijnych i teologicznych seminariach, aby pogłębiać swoją wiarę i móc głosić Ewangelię" - relacjonował chiński hierarcha. Poinformował, że w jego diecezji pracuje ponad tysiąc dobrze wykształconych katechetów wolontariuszy. Ponadto w tym roku ponad 3 tys. osób dorosłych w okresie Wielkanocnym przyjęło sakrament Chrztu św. Także sąsiadująca z Hong Kongiem diecezja Makao, podjęła podobne wysiłki i również odnotowuje w ostatnich latach wzrost liczby nowoochrzczonych.
Kard. Tong Hon przytoczył relację proboszcza jednej z wiejskich parafii na terenie północnych Chin, który opowiedział mu o swoich doświadczeniach ewangelizacyjnych. "Po wielu modlitwach ksiądz podzielił wiernych na dwie grupy i przydzielił im róże zadania. Nowoochrzczonych poprosił, aby przyprowadzili swoich niewierzących przyjaciół i krewnych na katechezę, a tym którzy należą do Kościoła od dawna polecił, aby katechizowali katechumenów. W czasie nauki katechizmu kapłan modlił się gorąco w kościele. W końcu po pewnym czasie doszło do tego, że w parafii, co roku, Chrzest św. przyjmuje ponad tysiąc osób" - powiedział emerytowany biskup Hong Kongu.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.