Jako godzącą w prawo człowieka do życia uznali radni powiatu krośnieńskiego procedurę in vitro.
W przyjętym stanowisku popierają natomiast Apel 300 naukowców do parlamentarzystów przeciwko in vitro i za naprotechnologią. Z 23-osobowej rady tylko jeden był przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.
Poniżej treść stanowiska:
„Kierując się troską o stworzenie prawnych podstaw ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz szacunkiem dla dążeń małżonków pragnących poczęcia i urodzenia dziecka, Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraża sprzeciw wobec działań promujących procedurę in vitro jako godzącą w prawo człowieka do życia, udziela jednocześnie poparcia dla Apelu 300 naukowców do polskich parlamentarzystów w sprawie procedury in vitro i naprotechnologii.”
Stanowisko skierowane zostanie do marszałka Sejmu, podkarpackich parlamentarzystów, marszałka województwa podkarpackiego i wojewody podkarpackiego.
Wspomniany Apel wystosowało w 2009 r. stu polskich naukowców. Z czasem dołączyło do nich kolejnych dwustu. Sprzeciwiają się in vitro, wskazując, że ma ona służyć przekazywaniu życia ludzkiego, ale „jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna”. Opisują przy tym jak przebiega procedura i w których punktach łamie zapisy Konstytucji.
Jako alternatywę i pomoc małżonkom wskazują naprotechnologię, która – w przeciwieństwie do in vitro – jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. „Na żadnym etapie stosowania naprotechnologii nie dochodzi do niszczenia poczętych istot ludzkich, naruszenia godności małżonków i poczętej istoty ludzkiej oraz zachowane są ekologiczne zasady prokreacji. Należy też podkreślić, że naprotechnologia w porównaniu do procedury in vitro jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna” – wskazują sygnatariusze.
Obecnie pod apelem widnieje ponad 660 nazwisk. Każdy może go poprzeć na stronie www.wychowawca.pl/podpisy.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.