Lecą głowy na kolei

W czwartek na tory woj. śląskiego, podobnie jak dzień wcześniej, nie wyjadą 92 pociągi, które będą zastąpione autobusami - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Stanowisko stracił prezes Kolei Śląskich Marek Worach.

Z danych przekazanych służbom kryzysowym przez kolej wynika, że w czwartek będzie utrzymany wprowadzony w środę "urealniony" rozkład jazdy, gdzie część pociągów zastąpiono komunikacją zastępczą. Koleje Śląskie zapewniają, że na głównych trasach województwa - z Gliwic przez Katowice do Częstochowy, a także z Katowic do Bielska-Białej i Wisły Głębce - nie ma zakłóceń. Na liniach Częstochowa-Lubliniec, Katowice-Imielin, Bielsko-Biała-Cieszyn, Bielsko-Biała-Wadowice oraz Wodzisław Śląski-Rybnik-Pszczyna-Czechowice-Dziedzice zamiast pociągów jeżdżą autobusy i busy. Ponadto, według służb kryzysowych, utrudnienia są na trasie do Rybnika, w okolicach Czerwionki-Leszczyn, gdzie stwierdzono pęknięcie szyny. Uszkodzony odcinek pasażerowie muszą omijać autobusami. Problemy mogą potrwać kilka godzin.

Problemy na śląskich torach rozpoczęły się w poniedziałek, dzień po przejęciu obsługi całości połączeń w regionie przez samorządową spółkę Koleje Śląskie. Przyczyną odwoływania pociągów i opóźnień były błędy organizacyjne, awarie taboru i zimowa pogoda.

W środę stanowisko stracił prezes Kolei Śląskich Marek Worach. W czwartek rzecznik marszałka woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska potwierdziła informację o tym, że późnym popołudniem prezes złożył dymisję, a marszałek ją przyjął. Szczegóły mają być przedstawione w czwartek rano podczas specjalnej konferencji prasowej. Marzyńska potwierdziła informacje gazety, zgodnie z którymi Worach miał zataić przed marszałkiem, że toczy się przeciwko niemu proces karny dotyczący spraw sprzed ponad 10 lat, gdy kierował inną firmą.

W związku z chaosem na torach dymisji Woracha domagały się w ostatnich dniach różne środowiska w woj. śląskim, m.in. SLD. Sojusz oraz PiS i Solidarna Polska zapowiedziały także złożenie wniosku o odwołanie marszałka Adama Matusiewicza z PO i pozostałych członków zarządu województwa z PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska.

Informacje o kursowaniu pociągów Kolei Śląskich można uzyskać pod numerem infolinii (32) 428 88 88.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
noc
0°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »