Benedykt XVI przesłał kondolencje ofiarom masakry w Newtown, kapelani niosą pomoc.
Ojciec Święty zapewnił o swojej modlitwie i duchowej bliskości z rodzinami ofiar masakry w szkole podstawowej Sandy Hook Elementary w Newtown w stanie Cennecticut.
W depeszy kondolencyjnej, wystosowanej w sobotę w imieniu Benedykta XVI do tamtejszej diecezji w stanie Connecticut watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone napisał, że papież prosi o przekazanie wyrazów najgłębszego smutku i zapewnia o swej bliskości w modlitwie za ofiary i ich rodziny oraz wszystkich, których dotknęło to "wstrząsające wydarzenie", jak podkreślił.
"Po tej bezsensownej tragedii papież prosi Boga Ojca, by pocieszył pogrążonych w żałobie i obdarzył całą społeczność duchową mocą, która triumfuje nad przemocą siłą przebaczenia, nadziei i miłości przynoszącej pojednanie"- głosi telegram, rozpowszechniony przez Watykan.
Duchową pomoc krewnym i przyjaciołom ofiar masakry niosą też księża z miejscowej i okolicznych parafii katolickich. 14 grudnia w wyniku ataku uzbrojonego mężczyzny zginęło tam 27 osób, w tym 20 dzieci między 5 a 10 rokiem życia.
Benedykt XVI określił to wstrząsające wydarzenie jako bezsensowną przemoc. Wskazał, że jedynie modlitwa może być dla całej tamtejszej wspólnoty pocieszeniem, aby wesprzeć ją siłą ducha, zwyciężającego nad przemocą, a także przebaczeniem, nadzieją i miłością, pozwalającymi na pojednanie.
Brian Wallace, rzecznik prasowy diecezji Bridgeport, na której terenie znajduje się Newtown poinformował, że jedyna parafia katolicka w tym miasteczku – pw. św Róży z Limy – aktywnie udziela pomocy, pocieszając nieopodal miejsca tragedii krewnych ofiar. Na miejscu był już krótko po informacji o masakrze proboszcz wspólnoty ks. prałat Bob Weiss, do którego dołączyli inni kapłani.
Do akcji pomocy włączyli się także kapelani z miejscowych placówek medycznych. „Nasi kapelani w szpitalach spotykają się z ludźmi. Są na miejscu robiąc co mogą, by pocieszyć pogrążone w smutku rodziny oraz tych, którzy mimo dobrych wieści o swych bliskich, są kompletnie wstrząśnięci tym, co się zdarzyło” – mówi rzecznik w rozmowie z agencją katolicka CNA
Administrator diecezji Bridgeport ks. prałat Jerald A. Doyle zapewnił, że katolicy tej diecezji modlią się za wszystkich, których dotknęła ta tragedia. „Jesteśmy głęboko zasmuceni, wstrząśnięci tą niewyobrażalną tragedią, i jesteśmy sercem z całą społecznością Newton” – dodał
14 grudnia o 19.00 amerykańskiego czasu sprawowana była Msza św. za ofiary masakry w parafii katolickiej w Newtown.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.