Zima zabija na Bliskim Wschodzie

Obfite opady śniegu, mróz, powodzie w regionie Bliskiego Wschodu, wywołane najgorszą od lat pogodą na tym obszarze, spowodowały śmierć kilkudziesięciu osób, zniszczenia i zakłóciły ruch w Kanale Sueskim w Egipcie.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Syrii, od blisko dwóch lat pogrążonej w konflikcie między siłami powstańczymi a prezydentem Baszarem el-Asadem. Według działaczy opozycyjnych w kraju na skutek utrzymującej się od czterech dni złej pogody - śniegu, deszczu i ujemnych temperatur - zmarło kilkadziesiąt osób.

Obfite opady śniegu w okolicach stolicy, Damaszku, oraz w prowincji Hims pozbawiły prądu tysiące mieszkańców wiosek. Meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach śnieg częściowo stopnieje, a temperatury utrzymają się około zera. Według rebeliantów zła pogoda nie wpłynęła na osłabienie walk, jednak wstrzymała naloty sił rządowych.

Część pozbawionych domu Syryjczyków postanowiła przenieść się do tzw. Martwych Miast - ok. 700 porzuconych osad w północno-zachodniej części kraju, pochodzących z czasów starożytnych. "Wzięli ze sobą plandeki i prześcieradła, by móc zamieszkać w ruinach. Większość do ogrzania ma tylko koce" - powiedział agencji Reutera aktywista w zachodniej prowincji Idlib.

Wielu mieszkańców Aleppo, najludniejszego miasta Syrii, pali drzwi i krzesła, by się ogrzać. Czeska organizacja charytatywna People In Need przewiduje, że z powodu złej pogody, na skutek wyziębienia i niedożywienia, liczba ofiar śmiertelnych wśród Syryjczyków jeszcze się zwiększy.

Trudna sytuacja panuje też w obozach dla syryjskich uchodźców w sąsiednich państwach, m.in. Libanie, Jordanii i Turcji. Ulewne deszcze podtopiły tam w ostatnich dniach kilkaset namiotów, pozbawiając tymczasowego schronienia tysiące osób. Część z nich ulokowano na razie w kontenerach mieszkalnych, używanych dotychczas jako pomieszczenia szkolne.

Z powodu gwałtownych burz co najmniej 17 osób zginęło w Libanie, Izraelu, Turcji i na terytoriach palestyńskich.

W Libanie porywiste wiatry, ulewne deszcze i rekordowe opady śniegu w górach spowodowały śmierć sześciu osób, odcięły od świata kilkadziesiąt górskich miejscowości i wywołały przerwy w dostawie prądu i łączności telefonicznej w całym kraju. Pod wodą znalazły się przedmieścia stolicy, Bejrutu.

Na okupowanych terytoriach palestyńskich - Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy - poniosły śmierć łącznie cztery osoby. Dwie zginęły, gdy taksówkę, którą jechały, porwała wezbrana woda, a kolejne dwie straciły życie, gdy zapadł się tunel na granicy z Egiptem. Tysiące mieszkańców Strefy Gazy zostały pozbawione prądu.

W Izraelu od niedzieli niemal nieprzerwanie pada deszcz, a służby meteorologiczne odnotowały najobfitsze opady od 20 lat. W Haderze (ok. 45 km na północ od Tel Awiwu) ok. 2,5 tysiąca domów jest bez prądu na skutek podtopień, a część mieszkańców ewakuowano.

W wielu częściach Jordanii spadło ok. 30 cm śniegu, a opadom towarzyszyły gwałtowne burze. Zła pogoda spowodowała m.in. zamknięcie szkół i opóźnienie lotów na międzynarodowym lotnisku w Ammanie. Kilkaset osób ewakuowano.

W Egipcie rzadkie na tym obszarze wichury i deszcze oraz spowodowana nimi słaba widoczność przez ostatnie trzy dni niemal o połowę ograniczyły ruch statków w Kanale Sueskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »