Reklama

Najnowsza baśń?

Anglia: nowa wersja baśni Lewisa dla dzieci bez elementów chrześcijańskich Zapowiedź wydawnictwa “Harper Collins” o wydaniu nowej serii baśni Clive’a S. Lewisa, które mają być na nowo napisane, tym razem bez wyraźnych elementów chrześcijańskich, wywołała protesty w Wielkiej Brytanii. Pierwotna wersja tych utworów zawiera, obok fantastyki, liczne wątki i elementy wyobraźni chrześcijańskiej, a

Reklama

Anglia: nowa wersja baśni Lewisa dla dzieci bez elementów chrześcijańskich
Zapowiedź wydawnictwa “Harper Collins” o wydaniu nowej serii baśni Clive’a S. Lewisa, które mają być na nowo napisane, tym razem bez wyraźnych elementów chrześcijańskich, wywołała protesty w Wielkiej Brytanii. Pierwotna wersja tych utworów zawiera, obok fantastyki, liczne wątki i elementy wyobraźni chrześcijańskiej, a pierwowzorem dla wielu baśniowych postaci były postaci z Biblii. Nie wiadomo jeszcze, czy na okładce nowej książki pojawi się nazwisko Lewisa czy innego autora.

Cykl opowieści z Narni rozpoczyna wydane w 1952 r. opowiadanie “Lew, czarownica i stara szafa”, przedstawiające historię dzieci, które po wejściu do starej szafy trafiają do zaczarowanej krainy – Narni. 7-tomową sagę na ten temat przełożono na ponad 30 języków (w tym także na polski) i sprzedano w ponad 65 mln egzemplarzy.

“Obecni wydawcy zamierzają przekształcić Narnię w brytyjską wersję Myszki Miki. Wydawcy z »Harper Collins« zorientowali się, że książki o Harrym Potterze przynoszą duże zyski, toteż mogą teraz zarobić na baśniach Lewisa” – powiedział John West, współwydawca “Encyklopedii C.S.Lewisa”, w wywiadzie dla “New York Times”. “Poza tym wydawcy chcą oddzielić baśnie od pozostałej twórczości Lewisa. Narnia jest osobistym wytworem autora, a próbuje się jej nadać wymiar powszechny, ponad jednostkowy” – dodał.

Zdaniem Simona Adleya, dyrektora spółki C.S.Lewis Company, wydającej książki tego autora, “sugerowanie, że wydawnictwu zależy na usunięciu z baśni wszelkich elementów chrześcijańskich, byłoby głupotą”. “Staramy się zdobyć jak najwięcej czytelników książek Lewisa” – powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że wydawcy zwiększyli sprzedaż innej książki tego autora pt. “Zwyczajne chrześcijaństwo”, w której Lewis broni tej religii. “Naszym celem jest umożliwienie jak największej liczbie czytelników zapoznania się z pracami C.S. Lewisa, im też pozostawiamy interpretację” – powiedziała Lisa Herling z wydawnictwa “Harper Collins”.

Clive Staples Lewis (1898-1963) pochodził z rodziny anglikańskiej w Belfaście w Północnej Irlandii; jako dorosły nawrócił się na katolicyzm. Był profesorem uniwersyteckim w Oksfordzie i Cambridge, historykiem literatury, wybitnym znawcą średniowiecza i renesansu. Rozgłos zdobył jako eseista i moralista; jako pisarz podejmował w swych książkach aktualne zagadnienia religijne. Wydał m.in. “Listy starego diabła do młodego diabła” (1942), “Listy o modlitwie i moralności” (1980), “O wierze i moralności chrześcijańskiej” (1952).

W 1957 r. Lewis ożenił się z amerykańską pisarką żydowską Joy Davidman Gresham (1915-60), która także

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama