![][1]We Wrocławiu rozpoczynają się 13 września Dni Edyty Stein. Spotkanie w całości poświęcone św. Teresie Benedykcie od Krzyża potrwa do najbliższej niedzieli. Miejsce sympozjum nie zostało wybrane przypadkowo – Wrocław jest rodzinnym miastem świętej, a jej losy są ściśle związane z historią tych ziem. [1]: zdjecia/news/stein.gif
We Wrocławiu rozpoczynają się 13 września Dni Edyty Stein. Spotkanie w całości poświęcone św. Teresie Benedykcie od Krzyża potrwa do najbliższej niedzieli. Miejsce sympozjum nie zostało wybrane przypadkowo – Wrocław jest rodzinnym miastem świętej, a jej losy są ściśle związane z historią tych ziem.
Czwartek w całości zostanie poświęcony nieoficjalnej części sympozjum. Złoży się na nią przede wszystkim zwiedzanie miejsc związanych z Edytą Stein. Po południu uczestnicy sympozjum spotkają się na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prócz zwiedzania uczelni wysłuchają wykładu dr. Krzysztofa Popińskiego o organizacjach młodzieżowych na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma (obecnie Uniwersytet Wrocławski). O 18.30 w katedrze na Ostrowie Tumskim odprawiona zostanie Msza św.
W piątek na Papieskim Wydziale Teologicznym (PWT) we Wrocławiu seminarium zostanie oficjalnie otwarte. Wykład inauguracyjny wygłosi rektor uczelni ks. prof. Ignacy Dec. Później o kardynale Bertramie opowie Jany Leichsenring, a prof. Karol Jonca o Gminie Żydowskiej we Wrocławiu i martyrologii wrocławskich żydów. Po południu uczestnicy spotkają się na forum dyskusyjnym o “Pojednaniu polsko-niemieckim i Edycie Stein”. Na zakończenie piątkowej części sympozjum zaplanowane jest zwiedzanie domu rodzinnego świętej, mieszczącego się przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu.
W sobotę o godz. 9 na PWT rozpocznie się wykład Kathariny Oost o współpracy E. Stein i prof. Wiliama Sterna. Na popołudnie zaplanowane jest forum dyskusyjne poświęcone dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu i roli, jaką odegrała w nim Edyta Stein. Po dyskusji odbędzie się wykład Anity Czarnieckiej-Stefańskiej o “Edycie Stein w kulturze polskiej”.
W niedzielę o godz. 9.30 w kościele św. Michała Archanioła, gdzie znajduje się kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża, zostanie odprawiona Msza św. Po Eucharystii ks. prof. Roman Rogowski wygłosi ostatni wykład sympozjum poświęcony Edycie Stein jako patronce jednoczącej się Europy.
Dni Edyty Stein organizowane są co dwa lata od 1989 r. w Beuron w Niemczech. Poświęcone są zarówno samej osobie św. Teresy Benedykty od Krzyża, jak i jej spuściźnie literackiej, filozoficznej i duchowej.
Beuron jest benedyktyńskim opactwem położonym w Dolinie Dunaju, w którym Edyta Stein w latach 1928-1933 spędzała swoje świąteczne rekolekcje. Tamtejszy opat o. Raphael Walzer był przewodnikiem duchowym późniejszej świętej.
Od 1994 r. wrocławskie Towarzystwo im. Edyty Stein ściśle współpracuje z organizatorem Dni, bratem Jakobusem Kaffanka OSB z klasztoru w Beuron. W tym roku postanowiono, aby kilkudniowe spotkanie poświęcone Świętej odbyło się we Wrocławiu – jej rodzinnym mieście.
Oprócz opactwa w Beuron oraz polskiego i niemieckiego Towarzystwa im. Edyty Stein w organizację spotkania włączył się Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec. Patronat nad spotkaniem objęli: metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner oraz arcyopat Hieronymus Nitz OSB z Beuron.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.