Algieria: W ataku islamistów zginęło 37 obcokrajowców

W wyniku kryzysu wywołanego przez islamistów, którzy w środę wzięli kilkuset zakładników w algierskim kompleksie gazowym, zginęło 37 uprowadzonych cudzoziemców, Algierczyk oraz 29 porywaczy - poinformował w poniedziałek premier Abdelmalek Sellal.

Na konferencji prasowej szef rządu powiedział też, że liczba ofiar może wzrosnąć, gdyż wciąż nie ma informacji o pięciu uprowadzonych cudzoziemcach. Oficjalny wstępny bilans podawany w sobotę mówił o 23 zabitych zakładnikach.

Podczas czterodniowego ataku, który zakończył się w sobotę szturmem sił specjalnych, śmierć poniosło "37 obcokrajowców z ośmiu krajów" - powiedział premier. Sellal dodał, że wśród uprowadzonych osób, które zginęły, był też Algierczyk.

Nie sprecyzował, skąd pochodziły inne ofiary. Dotychczas potwierdzono śmierć Francuza, Amerykanina, dwóch Rumunów, trzech Brytyjczyków, sześciu Filipińczyków i siedmiu Japończyków.

Władze Norwegii podały, że nie mają informacji o pięciu swoich obywatelach, władze Filipin - o czterech, Wielkiej Brytanii - o trzech, Japonii - o trzech, Malezji - o dwóch. Nie wiadomo też, co dzieje się z Kolumbijczykiem, który pracował w kompleksie.

"Wielu obcokrajowców zostało zabitych strzałem w głowę" - powiedział Sellal. Poinformował też, że dotychczas nie udało się zidentyfikować ciał siedmiu cudzoziemców.

Według premiera w kompleksie In Amenas na wschodzie Algierii zatrudnionych było 790 pracowników, w tym 134 obcokrajowców z 26 państw.

Premier Algierii powiedział również, że 29 terrorystów zostało zabitych, a trzech zatrzymanych. "32 porywaczy przybyło z północy Mali" - tłumaczył.

Poinformował, że wśród napastników było dwóch Kanadyjczyków. "Jeden koordynował atak" - dodał Sellal. Wcześniej źródło w algierskich siłach bezpieczeństwa powiedziało agencji Reutera, że z dokumentów znalezionych przy ciałach dwóch bojowników wynikało, że pochodzili oni z Kanady.

Kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zbiera informacje na ten temat. Twierdzi jednak, że w ataku mógł wziąć udział jeden Kanadyjczyk.

Algierski premier powiedział, że w skład grupy terrorystów wchodziło też 11 Tunezyjczyków, trzech Algierczyków, dwóch Nigerczyków, Mauretańczyk oraz obywatele Egiptu i Mali. Świetnie znali budowę kompleksu gazowego. Jeden z terrorystów w przeszłości był tam zatrudniony jako kierowca - wyjaśnił Sellal.

Także algierscy świadkowie twierdzą, że terroryści mieli wspólników wewnątrz kompleksu.

16 stycznia islamiści zaatakowali autobus przewożący pracowników kompleksu gazowego na lotnisko w In Amenas. Gdy terroryści zostali zaatakowani przez siły algierskie, przenieśli się do głównej części kompleksu, w tym w miejsce zakwaterowania pracowników. Domagali się zakończenia francuskiej operacji w Mali.

Pole gazowe znajduje się przy granicy z Libią i jest eksploatowane przez trzy koncerny: algierski Sonatrach, brytyjski BP i norweski Statoil. Produkuje ok. 10 proc. algierskiego gazu ziemnego przeznaczonego na eksport.

Według algierskiej gazety "Al-Chabar" porywacze przybyli do kompleksu gazowego w samochodach pomalowanych w kolorach firmy Sonatrach, ale zarejestrowanych w Libii.

Należeli do grupy utworzonej przez dżihadystę Mochtara Belmochtara, czyli jednego z założycieli Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI), który w październiku 2012 r. opuścił ją, by utworzyć własną organizację. Terroryści planowali atak przez dwa miesiące w sąsiednim Mali.

Szef algierskiego rządu dodał, że grupą porywaczy kierował Algierczyk Taher Ben Szenab. Ten dobrze znany algierskim służbom wywiadu islamista został zabity w czwartek, podczas pierwszego szturmu armii. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
14°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
wiecej »