Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu prawie jednogłośnie, gdyż 388 głosami za, przy jednym głosie wstrzymującym się oraz jednym sprzeciwu, przyjęła ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród niepełnoletnich.
Ustawa przewiduje zmiany w kodeksie karnym oraz możliwość nałożenia kar finansowych: dla osób fizycznych do 5 tys. rubli, a dla osób prawnych, a więc organizacji i stowarzyszeń – do 500 tys. rubli, za propagowanie homoseksualizmu wśród niepełnoletnich.
Projekt został zgłoszony w marcu 2012 r. i wywołał falę krytyki środowisk gejowskich w Rosji oraz na świecie. Ustawa była przedstawiana, jako próba ograniczania praw człowieka. W grudniu 2012 r. od tej inicjatywy legislacyjnej zdystansował się premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W wywiadzie radiowym dla popularnej stacji „Echo Moskwy” powiedział, że nie widzi potrzeby uchwalania specjalnej ustawy w tej sprawie. Jednak w parlamencie projekt otrzymał wsparcie wszystkich klubów. Zdecydowanie za jego przyjęciem była także Cerkiew prawosławna, której przedstawiciele podkreślali, że społeczeństwo ma prawo chronić dzieci przed demoralizacją.
Pierwszą ustawę „antygejowską” , jak ją tutaj nazywano, przyjęła w marcu 2012 r. Duma Miejska Petersburga. Podobne akty prawne uchwaliły później jednostki samorządowe w 9 ośrodkach administracyjnych w całej Rosji. Także badania opinii publicznej potwierdzają, że rośnie w Rosji liczba osób nie zgadzających się na propagowanie postaw homoseksualnych w przestrzeni publicznej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.