Szwajcarzy za aborcją

Ok. 70 proc. Szwajcarów wypowiedziało się w niedzielnym referendum za liberalizacją prawa aborcyjnego. Kościół katolicki Szwajcarii przyjął wyniki referendum z ubolewaniem. Tylko dwa kantony Appenzell Innerrhoden i Wallis, wypowiedziały się przeciw. Inicjatywa obywatelska "Na rzecz matki i dziecka" ("Für Mutter und Kind"), która występowała za całkowitym zakazem aborcji zdobyła jedynie ok. 20 proc

Ok. 70 proc. Szwajcarów wypowiedziało się w niedzielnym referendum za liberalizacją prawa aborcyjnego. Kościół katolicki Szwajcarii przyjął wyniki referendum z ubolewaniem. Tylko dwa kantony Appenzell Innerrhoden i Wallis, wypowiedziały się przeciw. Inicjatywa obywatelska "Na rzecz matki i dziecka" ("Für Mutter und Kind"), która występowała za całkowitym zakazem aborcji zdobyła jedynie ok. 20 proc. głosów poparcia.

Zgodnie z nowym przyjętym prawem aborcja będzie dopuszczalna w pierwszych 12 tygodniach ciąży jeśli kobieta udowodni, że jest w ciężkiej sytuacji materialnej. Dotychczas prawo zezwalało na aborcję, gdy ciąża zagrażała zdrowiu matki.

Za zmianą prawa aborcyjnego występował szwajcarski rząd, który argumentował, że rocznie dokonywano w Szwajcarii kilkanaście tysięcy nielegalnych aborcji, za które nikt nie został ukarany.

Biskupi Szwajcarii wielokrotnie wypowiadali się przeciwko legalizacji aborcji w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Biskupów, bp. Amédée Graba w nowej ustawie państwo nie traktuje poważnie swojego obowiązku ochrony życia ludzkiego, przerzucając odpowiedzialność na kobiety i lekarzy. Przypomniał on, że w gestii władz znajduje się szereg instrumentów prawnych wspomagających kobietę i rodzinę. Są to między innymi zasiłki macierzyńskie i rodzinne, urlop macierzyński czy ulgi podatkowe.

Zdaniem szwajcarskiego Kościoła najskuteczniejszą metodą walki z aborcją jest autentyczna polityka prorodzinna. Biskupi podkreślili, że jednym z jej elementów jest system dobrych i dostępnych przedszkoli, pozwalających kobietom na pogodzenie macierzyństwa i pracy zawodowej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »