Dyskusja na temat "filoque" - używanego przez katolików w wyznaniu wiary określenia pochodzenia Ducha Świętego od Ojca i Syna była przedmiotem 62. spotkania przedstawicieli Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego w Ameryce Północnej. Spotkanie odbyło się w prawosławnej Szkole Teologii w Brooklynie. Przewodniczącymi obrad, które podzielone zostały na 4 sesje, byli: abp. Daniel E. Pilarczyk z
Dyskusja na temat "filioque" - używanego przez katolików w wyznaniu wiary określenia pochodzenia Ducha Świętego od Ojca i Syna była przedmiotem 62. spotkania przedstawicieli Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego w Ameryce Północnej. Spotkanie odbyło się w prawosławnej Szkole Teologii w Brooklynie. Przewodniczącymi obrad, które podzielone zostały na 4 sesje, byli: abp. Daniel E. Pilarczyk z diecezji Cincinati i metropolita Pitssburga - Mximos. Podczas dyskusji zajmowano się przede wszystkim znaczeniem "filique" i jego wpływem na stosunki między Kościołem katolickim a prawosławnym.
Katolicko-prawosławny spór o "filique" rozpoczął się kilka wieków temu. Doprowadził on m.in. do wielkiej schizmy w 1054 r. Oryginalna, grecka wersja Wyznania Wiary mówiła o pochodzeniu Ducha Świętego wyłącznie od Ojca, natomiast w tłumaczeniu łacińskim Duch Św. pochodzi od Ojca i Syna.
Podczas 3-dniowych obrad przedstawiciele obu kościołów omówili również ostatnie wydarzenia w obydwu wspólnotach. Abp Pilarczyk mówił m.in. o skandalach seksualnych w amerykańskim Kościele katolickim. Rozmawiano także o relacjach między Kościołem katolickim a patriarchatem moskiewskim oraz z uznaniem podkreślano ekumeniczny wymiar majowej pielgrzymki Jana Pawła II do Bułgarii.
Efektem obrad było przygotowanie projektu wspólnego oświadczenia, które będzie przedmiotem kolejnego spotkania, zaplanowanego na przełom października i listopada w Ottawie (Kanada).
Przedstawiciele Kościoła katolickiego i prawosławnego Ameryki Północnej spotykają się na regularnych konsultacjach od 1965 roku.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.