O tym, że największym zagrożeniem dla chrześcijaństwa, zwłaszcza w Polsce, jest swoista schizofrenia polegająca na różnicy pomiędzy ideową deklaracją, a tym co jest w rzeczywistości – mówił 16 lutego br. w Kielcach benedyktyn z Tyńca o. Włodzimierz Zatorski OSB. - Nie można z Bogiem obcować właściwie, gdy się go w życiu de facto ignoruje – podkreślił zakonnik.
Na spotkanie o. Włodzimierzem Zatorskim OSB, byłym przeorem tynieckiego klasztoru, twórcą i wieloletnim dyrektorem Wydawnictwa Tyniec oraz autorem wielu książek o tematyce duchowej, m.in: „Przebaczenie”, „Otworzyć serce”, „Dar sumienia”, a także „Podstawy duchowości lidera” przybyło kilkudziesięciu kielczan różnych wyznań chrześcijańskich, m.in. katolickiego i ewangelickiego.
Motywem przewodnim sobotniego spotkania była definicja modlitwy wewnętrznej zamieszczona w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Organizatorzy rozdali ją powieloną na kartkach wszystkim słuchaczom. Zakonnik czytając definicję modlitwy jednocześnie ją analizował dopowiadając swoje spostrzeżenia i przemyślenia.
Mówca nawiązując do stwierdzenia św. Teresy, że „modlitwa wewnętrzna nie jest niczym innym jak głębokim związkiem przyjaźni, w którym rozmawiamy sam na sam z Bogiem, w przekonaniu, że On na kocha” podkreślił wielokrotnie, że Boga można spotkać tylko w prawdzie.
- Serce jest miejscem prawdy. Często zdarza się, że jesteśmy chrześcijanami z deklaracji w kościele, ale poza nim już nie. Jest to zagrożenie dla relacji z Bogiem – mówił o. Zatorski OSB.
Modlitwa wewnętrzna jest modlitwą dziecka Bożego, grzesznika, któremu przebaczono, który zgadza się na przyjęcie miłości – zaznaczył.
Organizatorem spotkania był Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Odbyło się ono w auli klasztoru ojców kapucynów. To już kolejne z cyklu „Jaka Polska? Jaki Kościół?”.
- „Jaka Polska? Jaki Kościół?”, to zainaugurowany przez nasze stowarzyszenie cykl, którego motyw przewodni stanowi zaczerpnięte z twórczości Juliusza Słowackiego pytanie: „Polska, ale jaka?” oraz stwierdzenie Adama Michnika: „Polska będzie taka, jaki będzie polski Kościół rzymskokatolicki” – wyjaśniał Bogdan Białek.
W 2012 r. w ramach cyklu odbyły się trzy spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiego Kościoła – księżmi - Adamem Bonieckiem, Ludwikiem Wiśniewskim, Tomaszem Dostatnim i Wacławem Hryniewiczem.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.