„W Iraku dosyć już krwi, dosyć zniszczenia”. Te słowa czytamy w pierwszym przesłaniu, jakie nowy patriarcha chaldejski skierował w języku arabskim do rodaków
W tej swoistej „encyklice” Louis Raphaël I Sako zwraca się do duchowieństwa i wiernych obrządku chaldejskiego, do pozostałych Kościołów chrześcijańskich Iraku, a także do muzułmanów oraz do wszystkich Irakijczyków.
Program, który dotychczasowy arcybiskup Kirkuku chce realizować jako patriarcha, został ujęty w cztery punkty. Pierwszy to reorganizacja Kościoła chaldejskiego, która będzie dyskutowana w czerwcu na synodzie zwołanym do Bagdadu. Drugim punktem jest otwarcie na Kościoły siostrzane innych wyznań, szczególnie Asyryjski Kościół Wschodu, z którym chaldejskich katolików łączy ta sama liturgia. Patriarcha Sako wzywa do dialogu międzyreligijnego z muzułmanami, domagając się przy tym, by chrześcijan w Iraku nie dyskryminowano. Kończy apelem do polityków tego kraju, zarówno arabskich, jak należących do mniejszościowych grup etnicznych, by współpracowali dla jego jedności i dobra jego mieszkańców na drodze negocjacji, odrzucając wszelką przemoc.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.