Ewangelicy reklamują odpis

O zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dowiedzą się w ogłoszeniach parafialnych, a także na stronach internetowych i w czasopismach ewangelickich - powiedział PAP zwierzchnik tego Kościoła bp Jerzy Samiec.

Zapowiedział, że Kościół będzie prowadził akcję informacyjną wśród wiernych. "Sądzę, że trwająca obecnie debata w tej kwestii będzie informowała wszystkich obywateli polskich, że będą mogli takie odpisy robić na swoje Kościoły. Mam nadzieję, że taka informacja dotrze również przez media publiczne" - powiedział bp Samiec.

Pytany czy Kościół Ewangelicko-Augsburski robił wstępne szacunki, jakie wpływy miałby z tytułu 0,5 proc. odpisu od podatku, bp Samiec odpowiedział, że nie była robiona taka analiza. "Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na konkretnych rozwiązaniach, pilnowaniu tego, by deklaracja dotycząca przynależności religijnej i zadeklarowanie kwot na dany Kościół nie wpływały negatywnie na ludzi. Otrzymaliśmy od strony rządowej zapewnienie, że dane osobowe nie będą wypływały na zewnątrz" - podkreślił ewangelicki hierarcha.

"Jak wpłyną pieniądze, to dopiero wówczas będziemy wiedzieli jak je wykorzystać" - podkreślił bp Samiec.

Na pytanie, czy odpis podatkowy 0,5 proc. zaproponowany przez stronę rządową zadowala Kościół luterański, bp Samiec odpowiedział, że każde rozwiązanie wymaga przemyślenia, wymaga także przeliczenia i zastosowania w praktyce. "Tak naprawdę nikt nie wie, w jaki sposób będą parafianie podchodzili do tego odpisu oraz czy te odpisy przyniosą jakiś efekt, czy też nie" - dodał.

Bp Samiec wyraził też nadzieję, że odpis podatkowy 0,5 proc. pozwoli Kościołom na dofinansowanie różnych działań społecznych, m.in. działalności charytatywnej i edukacyjnej, a także na konserwację zabytkowych świątyń.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział w czwartek prowadzenie dalszych rozmów na temat finansowania, w tym spotkania z przedstawicielami poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych.

Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły w czwartek kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego m.in. na Kościół katolicki - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »