Masowy powrót do Kościoła tych wiernych we Włoszech, którzy się od niego ostatnio oddalili i kolejki do konfesjonałów - taki rezultat "efektu Franciszka" opisano w pierwszym raporcie na ten temat, opublikowanym miesiąc i dwa dni po wyborze nowego papieża.
W dokumencie Ośrodka studiów nad religiami (Cesnur), zaprezentowanym w poniedziałek w Turynie, podkreślono, że w ponad połowie kościołów we Włoszech odnotowano znaczny wzrost obecności wiernych oraz osób przystępujących do spowiedzi. Takie dane przekazało 53 procent ankietowanych księży i zakonników z różnych części kraju.
Dyrektor ośrodka, socjolog i znawca religii Massimo Introvigne, powiedział, że wierni ci jako powód swego powrotu do Kościoła bezpośrednio wskazują wybór papieża Bergoglio. Zdaniem Introvigne dane te oznaczają, że w skali całych Włoch setki tysięcy osób ponownie zbliżają się do Kościoła odpowiadając w ten sposób na słowa zachęty, kierowane przez Franciszka oraz nowy styl pontyfikatu, jaki wyznacza swymi prostymi, zadziwiającymi niekiedy gestami.
"Naturalnie - zastrzegł włoski socjolog - efekt Franciszka to także efekt Ratzingera, gdyż wielu ludzi przyznaje, że byli wstrząśnięci i poruszeni rezygnacją Benedykta XVI".
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.